Czy ubezpieczyciel zapłaci za Twój pobyt w szpitalu? Sprawdź

Czy ubezpieczyciel zapłaci za Twój pobyt w szpitalu? Sprawdź

Czy zdarzyło Ci się zastanawiać nad tym, co pokrywa Twoje ubezpieczenie na życie? Najczęściej po zakupie polisy wiele osób zapomina o zdarzeniach uwzględnionych w OWU, aż do momentu gdy dojdzie do szkody. Tymczasem warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel zapłaci np. za Twój pobyt w szpitalu i jakie warunki muszą być spełnione, aby doszło do wypłaty świadczenia. Dowiedz się, w jakich polisach uwzględniona hospitalizacja i kiedy dostaniesz z tego tytułu odszkodowanie.

Pobyt w szpitalu – w jakich polisach jest uwzględnione to zdarzenie?

Pobyt w szpitalu może być skutkiem nagłego urazu, choroby, planowanego zabiegu lub porodu. W zależności od powodu hospitalizacji, może ona trwać od kilu do nawet kilkudziesięciu dni. Wtedy pacjent może się spotkać z niedogodnościami związanymi np. z brakiem opieki nad dziećmi czy zwierzętami. Dlatego warto zastanowić się nad dobrym ubezpieczeniem zapewniającym odszkodowanie za pobyt w szpitalu. To zdarzenie znajdziesz w polisach na życie indywidualnych i grupowych, NNW czy assistance medycznym.

Kiedy za pobyt w szpitalu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?

Często pojawia się pytanie, czy za każdy pobyt w szpitalu przysługuje wypłata świadczenia. Niekoniecznie. Jest to zależne od OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczenia. Najczęściej ubezpieczony może liczyć na odszkodowanie w przypadku hospitalizacji trwającej dłużej niż 3 dni.

W zależności od zakresu ochrony, uzyskasz świadczenie także w przypadku:

 • przeprowadzenia operacji,
 • doznania uszczerbku na zdrowiu.

Zatem jeśli ubezpieczony np. złamie nogę i jest konieczna hospitalizacja oraz operacja, wtedy może uzyskać świadczenie z tytułu kilku szkód. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie https://rankomat.pl/zycie/odszkodowanie-za-zlamana-noge-ile-wynosi. Do połączenia kilku zdarzeń objętych polisą może dojść także przy hospitalizacji związanej z porodem. Natomiast należy pamiętać, aby był spełniony wymóg liczby dni spędzonych w placówce medycznej. Uwaga. Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają nie tylko pobyt w szpitalu, ale także w klinice.

Istnieją jednak sytuacje, w których TU nie wypłaci świadczenia. Z odmową można się spotkać w przypadku hospitalizacji spowodowanych urazami powstałymi na skutek:

 • uprawiania sportów wyczynowych, które nie są uwzględnione w OWU,
 • spożycia alkoholu lub środków odurzających,
 • bójki, udziału w zamieszkach społecznych czy działań zbrojnych,
 • celowego działania ubezpieczonego – takiego jak próba samobójcza lub samookaleczanie się.

Od czego zależy wysokość odszkodowania za pobyt w szpitalu?

Zastanawiasz się, od czego zależy wysokość świadczenia od TU za pobyt w szpitalu? Ważnych jest kilka elementów.

Czas hospitalizacji

Im dłużej trwa pobyt w szpitalu, tym większą kwotę może uzyskać ubezpieczony. Zwykle TU stosuje widełki, w których stawka dobowa różni się w zależności od ilości dni spędzonych w szpitalu.

Liczba zaistniałych ryzyk

W zależności od tego, jaki jest zakres ochrony Twojej polisy na życie, możesz uzyskać inną kwotę odszkodowania. Dla przykładu, gdy do hospitalizacji doszło na skutek doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu i potrzebna była operacja oraz rehabilitacja, ubezpieczony może się starać o wypłatę świadczenia z tytułu wszystkich tych zdarzeń.

Wysokość sumy ubezpieczenia

Suma maksymalna ubezpieczenia jest wyznacznikiem dla wypłaty świadczenia odnośnie do wszystkich szkód uwzględnionych w zakresie ochrony. Zazwyczaj TU podają procentową wartość odszkodowania za konkretne zdarzenie.

Te aspekty wpływają na to, jak duże świadczenie uzyskasz z tytułu hospitalizacji.

Jakie wsparcie można uzyskać od TU przy pobycie w szpitalu?

Ubezpieczony może uzyskać nie tylko świadczenie za hospitalizację. Rozszerzając ubezpieczenie o assistance medyczny, otrzymasz wsparcie także w zakresie:

 • opieki nad dziećmi lub zwierzętami,
 • transportu medycznego,
 • rehabilitacji,
 • wizyt pielęgniarki w domu,
 • dowozu leków.

Takie usługi pozwalają na bardziej komfortową rekonwalescencję.

Gdzie znaleźć tanie ubezpieczenie uwzględniające pobyt w szpitalu?

Warto zadbać o dobre ubezpieczenie na życie, którego zakres ochrony uwzględnia hospitalizację. Takie polisy znajdziesz w wielu TU. Nie musisz poświęcać czasu na samodzielne pozyskiwanie ofert. Zrobisz to znacznie szybciej i wygodniej, korzystając z internetowych porównywarek, takich jak na rankomat.pl. Kalkulator ubezpieczeniowy pozwala na wygenerowanie zestawienia spersonalizowanych propozycji polis po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań. Utworzenie pliku nie zobowiązuje do skorzystania z oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Porównywarki są darmowymi narzędziami.

Skorzystanie z takich narzędzi jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą znaleźć tanie ubezpieczenie na życie i zdrowie bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki porównaniu ofert od wielu TU znacznie szybciej wybierzesz tę zapewniającą najlepsze warunki.

Proces zakupu polisy sfinalizujesz przez internet. Skontaktuje się z Tobą telefonicznie specjalista, który wesprze Cię przy wyborze odpowiedniej oferty i udzieli niezbędnych informacji. Oznacza to, że zabezpieczenie się na wypadek hospitalizacji jest proste i wcale nie musi być kosztowne. Warto o to zadbać.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.