Będzie bezpłatna kolonoskopiaWszyscy mieszkańcy Mielca wieku 66-70 lat mają możliwość bezpłatnych badań kolonoskopowych (dolnego odcinka przewodu pokarmowego). Jest to efekt programu, który finansuje budżet miasta. Realizatorem będzie podmiot wyłoniony w drodze konkursu ofert.

Projekt obejmuje 380 osób (decyduje kolejność zgłoszeń). W tym roku zbadanych ma zostać 180 osób, a w 2019 r. – kolejnych 200. W sumie na ten cel miasto zapisało 222 tys. zł (koszt badania to ok. 550 zł).
– W naszym kraju rośnie zapadalność na nowotwory jelita grubego. Ryzyko rozwoju tego typu raka szacuje się na ok. 5-6 proc. – tłumaczy Agata Ćwięka, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta. – Jest to również czwarta w kolejności przyczyna śmierci Polaków.
W Mielcu zameldowanych jest 4683 osób w wieku 66-70 lat. Do nich wszystkich miasto ma wysłać imienne zaproszenia do badań kolonoskopowych. – O zakwalifikowaniu się do badań decydować będzie kolejność zgłoszenia – zaznacza Agata Ćwięka. – Dlaczego akurat ten przedział wiekowy? Bo nie jest on objęty przez Narodowy Fundusz Zdrowia bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.