45 lat temu Stal Mielec grała z Realem Madryt [FOTO]

45 lat temu Stal Mielec grała z Realem Madryt [FOTO]

Wczoraj (15.09) minęło dokładnie 45 lat od legendarnego meczu Stali Mielec z Realem Madryt. Ten mecz z trybun mogło oglądać nawet 40 tysięcy osób.

Po fantastycznym sezonie 1975/76 zakończonym mistrzostwem Polski, piłkarzy Stal Mielec czekało dużo poważniejsze wyzwanie. Do Mielca już w pierwszej fazie Pucharu Europy przyjechał Real Madryt. Mecz odbył się 15 września 1976 r.
Z Realem Madryt

Goście wystąpili w najsilniejszym składzie. W barwach „Królewskich” w Mielcu zagrał istny gwiazdozbiór. To wzbudziło ogromne zainteresowanie kibiców z całej Polski. Prawdopodobnie gdyby mielecki stadion miał 80 tysięcy miejsc, to właśnie tyle widzów zasiadło by na trybunach. Pojawiły się nawet pomysły, aby to spotkanie zorganizować na Stadionie Śląskim.

Ówcześni działacze Fabrycznego Klubu Sportowego Stal Mielec nie brali takiego rozwiązania nawet pod uwagę. Według wielu historyków futbolu i dziennikarzy mecz Realem Madryt mogło obejrzeć nawet 40 tysięcy osób. I ta liczba wcale nie musi był przesadzona. Wystarczy rzut oka na archiwalne zdjęcia i filmy z tamtego spotkania, aby zauważyć, że mielecki stadion właściwie pękał w szwach.

Tuż przed spotkaniem nad miastem przeszła burza, szybko zrobiło się ciemno. Zawodnicy Realu nie mieli zamiaru czekać i od pierwszego gwizdka sędziego ruszyli do ataku. Pierwszego gola zdobyli już w siódmej minucie. Drugie trafienie dołożył w 52.minucie i wydawało się, że jest po meczu.
Minimalna porażka

Wtedy jednak Stal ruszyła do odważniejszych ataków, które przyniosły skutek na kwadrans przed końcem meczu gdy gola zdobył Sekulski. W samej końcówce wyrównać mógł Krzysztof Rześny.

– Do tej pory nie wiem, jak bramkarz obronił moje uderzenie – wspominał w jednym z wywiadów nasz legendarny prawy obrońca Stali.

Mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 1:2. Rewanż w Hiszpanii mielczanie przegrali 0:1, choć według obserwatorów byli zespołem dużo lepszym.

Galeria zdjęć

45 lat temu Stal Mielec grała z

45 lat temu Stal Mielec grała z Realem Madryt [FOTO]
45 lat temu Stal Mielec grała z Realem Madryt [FOTO]

45 lat temu Stal Mielec grała z Realem Madryt [FOTO]
Fot.: FKS Stal Mielec.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.