Zanieczyszczenie sięgnęło zenitu… Zmutowane robactwo na strefie?

O tym, że fabryki Specjalnej Strefy Ekonomicznej trują mieleckie środowisko, wiadomo od lat. Potwierdzają to badania atmosfery, które wskazały przekroczenie norm pyłu zawieszonego PM10. Wykryto formaldehyd, który może prowadzić do uszkodzeń płuc, a nawet raka. Mało tego. Zanieczyszczenia wody, ziemi i powietrza spowodowały, że w rejonie strefy zaczęło się pojawiać zmutowane robactwo, rodem z Czarnobyla.

Zdaniem mieszkańców największym winowajcą degradacji środowiska jest fabryka Kronospan, która produkuje m.in. płyty meblowe, drewnopochodne panele oraz kleje. – Firma ta emituje nie tylko pyły, ale też dwutlenek siarki, azotu, czad, formaldehyd itd. Ludzie mówią, że rośnie liczba zachorowań na raka i astmę, a dzieci rodzą się z autyzmem.

Doszło do tego, że – jak przekonuje mielecka radna Danuta Pazdro – w rejonie strefy pojawiły się zmutowane przez zanieczyszczenia robaki: – W związku z tym mam propozycję, żeby w ramach edukacji ekologicznej szkoły organizowały tam wycieczki – mówiła. – Chodzi o to, żeby dzieci zobaczyły  jaka jest tam ilość rzadkich robaków, niesamowitych zresztą, niczym w Czarnobyla. Niech wiedzą, jak bardzo skażone są tam wody i gleba.

Kronospan broni się: – Nie ponosimy odpowiedzialności za parametry powietrza w Mielcu – przekonywała Beata Rafalo, rzecznik firmy. – Jak wskazują analizy, powoduje je tzw. niska emisja. Działamy zgodnie z prawem, przestrzegając norm. Nie ma żadnych badań, które wskazują na to, że za stan powietrza w Mielcu odpowiada nasza firma – podkreśliła.
O Mielec Lokalnie 3117 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

3 Komentarze

  1. Srata tata , za kilka lat bedzie za pøzno Mielczanie zrobmy jakis protest pod kronospanem niech wladze wreszcie nas uslysza , na tym polega DEMOKRACJA czyli WŁADZA LUDU.

  2. Jak to KRONOSPAN NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI?? JAK MOŻNA TAK ZADYMIAĆ MIASTO I NIE POCZUWAĆ SIĘ DO ODPOWIEDZIALNOŚCI, JAK MOŻNA BYĆ AŻ TAK BEZCZELNYM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.