„Oni tu przyjechali, jak do jakiegoś Zimbabwe, czwartego świata, gdzie z ludźmi można było zrobić cokolwiek”
Portal SmogLab.pl, który jest wydawany przez  Krakowski Alarm Smogowy, opublikował bardzo ciekawy wywiad z Piotrem Kozubem – 40-letnim mielczaninem, trenerem crossfitu, socjologiem, a zarazem jednym z organizatorów głośnych w całej Polsce protestów przeciwko działalności firmy Kronospan i twórcy grupy facebookowej „Blokada truciciela-Melnoxu”, którą tworzy blisko 19 tys. osób.

Piotr Kozub /Fot. SmogLab.pl/
Oto fragmenty tego, co powiedział Piotr Kozub:

„Mielec został skrzywdzony. Od początku transformacji moje miasto stało się ofiarą – można użyć tego słowa – niewolnictwa. Ludziom kodowano mentalność niewolnika. Oczekiwano, że człowiek będzie przyjmował to, co mu się daje. A miasto operowało hasłem reklamowym: zainwestuj w Mielcu, tutaj mamy tanią siłę roboczą. To był początek wszystkiego, który oznaczał, że z człowiekiem nikt się tutaj kompletnie nie liczy. Sprawa Kronospanu jest tego pokłosiem. Oni tu przyjechali, jak do jakiegoś Zimbabwe, czwartego świata, gdzie z ludźmi można było zrobić cokolwiek (…).
Mielec był świetnym miejscem, żeby przyjść i wykorzystywać ludzi. W tym wypadku wykorzystywanie polegało na bandyckiej formie produkcji, która skutkowała tym, że ludzie jednocześnie robili tam i byli ofiarami konsekwencji tego, co ich firma wypuszczała do powietrza. Czara goryczy przelała się 13 grudnia, kiedy w Kronospanie zdarzyła się awaria i nad zakładem pojawiły się kłęby czarnego dymu.

Przez lata robili, co chcieli, mówiąc, że to co leci z komina, to jest para wodna. Nikt nic nie sprawdzał. Ludzie to wdychali i do momentu, w którym nie doszłoby do tragedii polegającej na tym, że zwłoki będą leżeć na ulicach. W teren dałoby się wrzucić Cyklon B i nikt nie wiedziałby, że to jest Cyklon B.”

Fot. Blokada truciciela-Melnoxu.

Cały wywiad z Piotrem Kozubem można znaleźć TUTAJ.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.