Mieleckie lotnisko z nowoczesnym systemem nawigacji świetlnej
Mieleckie lotnisko wzbogaciło się o nowoczesny system nawigacji świetlnej. Oddano go do użytku w czwartek (07.04). Podczas prac, które kosztowały – bagatela – 2,7 mln zł, wykorzystano ponad 150 kompletów certyfikowanych lamp i około 50 km przewodów.

Powstał również innowacyjny system podejścia do lądowania. Obejmuje on: świetlny system drogi startowej, system precyzyjnego wskaźnika ścieżki podejścia, a także uproszczony system świateł podejścia drogi startowej. Dzięki temu lotnisko wykonało skok rozwojowy: jest dostępne dla pilotów zarówno w dzień, jak i w nocy czy przy bardzo słabej widoczności.

Z lotniska w Mielcu korzystają przede wszystkim szkoły pilotażu i miejscowe firmy lotnicze, które testują tam swoje samoloty. Z myślą o nich oświetlono: główny pas startowy, jedną z dróg kołowania i plac postojowy. Wcześniej teren lotniska został uporządkowany i ogrodzony. Powstała też nowa wieża kontroli lotów. W przygotowaniu są kolejne inwestycje.

– Dziś nasze lotnisko otwarte do pilotażu zarówno w dzień, jak w i nocy, nawet przy bardzo słabej widoczności pasa – twierdzi prezydent Mielca, Daniel Kozdęba. – Na Podkarpaciu pod względem przygotowania nawigacyjnego najwyżej stoi Jasionka, ale Mielec jest tuż za nią. Pozostałe lotniska w regionie czeka bardzo dużo pracy, by dogonić te dwa ośrodki.
Portal Mielec Lokalnie powstał w lutym 2016. Naszym celem jest informowanie mieszkańców powiatu mieleckiego, czyli gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.