MIELEC. W szpitalnym laboratorium wykonasz test na koronawirusa

Od poniedziałku (22.06) w Laboratorium Mikrobiologicznym Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego będzie można wykonać test na obecność koronawirusa

Badanie wykonuje się z krwi, nie trzeba być na czczo. Aby wykonać test, należy zgłosić się do Punktu Pobrań Badań Laboratoryjnych w głównym budynku szpitala (wejście obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego) od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14. Cena testu wynosi 70 zł.

Test przeciwciał IgG

Test, o którym mowa, wykrywa przeciwciała IgG, które pojawiają się około 14-30 dni od zakażenia. Ich obecność wstępnie potwierdza kontakt z tym wirusem, oczywiście także u osoby, która przeszła zakażenie bezobjawowo lub z łagodnymi objawami. Badanie to można stosować jako weryfikację osób szczególnie narażonych na zakażenie wirusem: personel medyczny i pracownicy sklepów czy aptek.
Dysponujemy jeszcze niepełną wiedzą na temat odpowiedzi immunologicznej człowieka w trakcie i po przechorowaniu Covid-19. Z dotychczasowych badań nie wiadomo jeszcze jak długo przeciwciała IgG pozostają w organizmie – wyjaśnia Małgorzata Błażejowska, kierownik Laboratorium Mikrobiologicznego w mieleckim szpitalu. – Wynik dodatni testu serologicznego jest więc istotną wskazówką, ale nie pozwala na jednoznaczne potwierdzenie zakażenia ani na wnioskowanie o jego fazie. Dodatni wynik testu przeciwciał IgG wymaga więc weryfikacji badaniami molekularnymi.

Wynik ujemny także może być niejednoznaczny, ponieważ osoba mogła nie mieć kontaktu z koronawirusem albo mogła mieć kontakt lecz materiał do badań został pobrany w okresie „okienka serologicznego”, gdy przeciwciała się dopiero tworzą, lub też są osoby nie wytwarzające przeciwciał.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.