Twórca polskiego nacjonalizmu patronem jednego z największych rond w Mielcu




Roman Dmowski – przedwojenny minister spraw zagranicznych i poseł na Sejm, oraz główny ideolog polskiego nacjonalizmu został patronem jednego z największych rond w Mielcu. Decyzja o tym zapadła jednogłośnie na ostatniej sesji Rady Miasta z inicjatywy miejscowego koła Młodzieży Wszechpolskiej. A rondo zlokalizowane jest u zbiegu ulic: Sienkiewicza, Traugutta i Padykuły.




Orędownikiem tej uchwały był radny Jakub Blicharczyk (na zdjęciu): – Bardzo cieszy mnie ta decyzja – komentował „na gorąco”. – Wnioskodawcami uchwały były mieleckie środowiska patriotyczne. Ja jedynie starałem się przypilnować się, aby procedowanie przebiegało w należytym porządku. Roman Dmowski jest uznawany za ojca niepodległości naszego kraju i na taki patronat zasługuje.




– Osoba Romana Dmowskiego jest mi bliska jeszcze od czasów studiów, jestem pasjonatem jego dzieł, w tym m.in. „Myśl Nowoczesnego Polaka” – zaznacza Blicharczyk. – Czy obawiam się reakcji środowisk lewicowych? Bądźmy poważni. Ich zdanie nigdy nie wpływało na moją działalność.




Roman Dmowski (1864-1939).





Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.