POWIAT MIELECKI. Koniec z obowiązkiem zasłaniania nosa i ust

Od soboty (30.05) nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować dwa metry odstępu od innych.

Maseczki ochronne będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, między innymi w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Szczegóły poniżej.
Przestrzeń otwarta

Jeśli masz możliwość zachowania dwóch metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.

Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać dwumetrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos.

Z obowiązku utrzymania dystansu wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Przestrzeń zamknięta

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

  • autobusy i tramwaje
  • sklepy
  • kina i teatry
  • salony masażu i tatuażu
  • kościoły
  • urzędy (jeśli idziesz załatwić tam sprawę).
Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny. Są też wyjątki. Na przykład w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne. W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.