W Rzochowie stoi figura Matki Bożej. I nikomu nie przeszkadza

Cały Mielec żyje planami budowy na Górze Cyranowskiej wieży widokowej, której uwieńczeniem ma być czterometrowa figura Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Informacja o tym zamierzeniu zbulwersowała lokalne media, ale również te ogólnokrajowe typu Fakty TVN. Pojawiły się porównania do Świebodzina, na którym góruje gigantyczny posąg Chrystusa Pana, a na fanpejdżu mieleckiego tygodnika pojawiła się stwierdzenie, że „cała Polska śmieje się z Mielca.

Tymczasem Marek Zalotyński, przewodniczący miejskiej komisji kultury i oświaty, przypomina, że na jego rodzinnym osiedlu Rzochów od ponad wieku stoi figura Matki Bożej, i żadnemu z mieszkańców to nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie.

– „Od ponad 100 lat figura ta jest centralnym punktem wszystkich spraw mieszkających tu ludzi. Ustawiona staraniem ówczesnego lokalnego samorządu na rzochowskim rynku w 1912 r – napisał na swoim Facebooku Marek Zalotyński. – Jest symbolem miasteczka i istotnym spoiwem lokalnej społeczności. Niezwykłej dbałości rzochowian o figurę nie przeszkodziły represje w latach terroru stalinowskiego i peerelowskiej rzeczywistości.

Kilka lat temu wyremontowano ją i podświetlono za pieniądze podatników … nasze pieniądze … nikomu to nie przeszkadzało.
Mieszkańcy od 100 lat z niezwykłą pieczołowitością dbają o otoczenie tego miejsca … bo figura stoi w sercu … w sercu Rzochowa i sercu każdego z jego mieszkańców. Wychowałem się w tym miejscu … mój dom rodzinny stoi w jej cieniu. Nie ma mowy o wyrugowaniu jej z naszego rzochowskiego serca.  Piszę o tym w sposób szczególny właśnie w tym szczególnym czasie”.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

7 Komentarzy

 1. Jestem jak najbardziej za.
  Mielec także ma rynek.
  Trzeba wymierzyć tę Rzochowską figurę i zrobić podobną, podobnej wielkości i ustawić w okolicach rynku. Podświetlić za pieniądze podatników i też z czasem trafi do naszych serc.

 2. No panowie dziennikarze postarajcie sie troszkę. Plik żrodłowy można poprawic? Nie piszemy „Na Rzochowie” No chyba,ze pisał to sam Radny. Wracajac do sensu wpisu w latach 1997_99 była próba usuniecia figurki pod kosciół ale na szczescie nie udana a radny piszac słowa moje osiedle to troszke przesada on wychowywał sie we wsi Rzochow to tylko dla pezypomnienia. Pozdrawiam rodakow z Rzochowa

 3. KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO
  Artykuł pierwszy
  PIERWSZE PRZYKAZANIE
  Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5) 1. Por. Pwt 5, 6-9.
  http://www.katechizm.opoka.org.pl/kkkIII-2-1.htm

 4. Marek Zalotynski kleczy pod figura a Diabła ma za skora.
  Udaje Bogobojnego a sra po ludziach lepiej zeby sie nie wypowiadał w tym trmacie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.