Mariusz Mazur: – Patronat Ryczaja to propagowanie komunizmu

Do Urzędu Miasta wpłynął wniosek o nadanie rondu przy bramie głównej Specjalnej Strefy Ekonomicznej imienia Tadeusza Ryczaja, wieloletniego dyrektora Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu. Pod apelem w tej sprawie podpisała się większość przewodniczących rad osiedli. Czy inicjatywa zyska akceptację większości radnych?
Andrzej Talarek, mielecki bloger, stawia Ryczaja wśród trzech najważniejszych ludzi w historii miasta. – Przyszło mu działać w czasach niełatwych, ale elementarna uczciwość każe popatrzeć na pozostawione dzieło, a jest nim Mielec w postaci jakim go oglądamy – uważa publicysta. – Za to powinniśmy być mu wdzięczni i zachować w naszej mieleckiej pamięci, indywidualnej i zbiorowej.

Może Stefan Bastyr?

Niedawno do mieleckiego magistratu wpłynął właśnie projekt uchwały, podpisany przez większość przewodniczących rad osiedli. Dokument ten zakłada nadanie nowemu rondu przy bramie głównej do strefy imienia wieloletniego szefa WSK. Pod wnioskiem nie podpisał się Mariusz Mazur, szef Rady Osiedla Rzochów. – Dla mnie jest to złamanie ustawy o propagowaniu komunizmu – uważa.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Marek Zalotyński, radny PiS, wystąpił z wnioskiem, aby patronem ronda został Stefan Bastyr, który jest uznawany za współtwórcę polskiego lotnictwa wojskowego i pierwszego lotnika II Rzeczpospolitej. Jak przekonywał, uhonorowanie tej osoby wpisywałoby się  w obchody rocznicowe Polski. Jedyna widoczna pamięć jaka istnieje o Stefanie Bastyrze w Mielcu  to pamiątkowa tablica poświęcona jego osobie jaka się znajduje w Szkole Podstawowej nr 1.
Tadeusz Ryczaj (1931-2010) całe swoje dorosłe życie związał z Mielcem. W 1966 r. został dyrektorem naczelnym WSK. Za jego rządów w fabryce powstało ok. 8 tys. miejsc pracy. Był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i posłem na Sejm PRL. Zmarł w 2010. Pochowano go w Chorzelowie. Do dziś przez wielu mielczan, zwłaszcza tych starszych otaczany jest czcią, czasem wręcz parareligijną.
O Mielec Lokalnie 3117 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

2 Komentarze

    • Mnie mieszkańcowi Osiedla Rzochów wstyd jest za takiego przewodniczącego. Zaliczając zasłużonego dla miasta Mielca Dyrektora Ryczaja do komuchów swiadczy tylko wyłącznie o ciemnocie i prymitywizmie Mazura.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.