Mieszkanka przegrała w sądzie z firmą Kronospan. Musi też zapłacić za proces

Agnieszka Trela, mieszkanka Ławnicy, przegrała dziś (16.12) proces w Sądzie Rejonowym w Mielcu z firmą Kronospan, którą pozwała z powództwa cywilnego. Kobieta, która walczy o prawo do życia w czystym powietrzu, dodatkowo została obciążona kosztami postępowania.

Firma Kronospan od ponad dwóch dekad produkuje płyty drewnopochodne. Zakład ten oskarżany jest przez mieszkańców o zatruwanie powietrza, a co za tym idzie – o wzrost liczby chorób dróg oddechowych i nowotworów. Mieszkańcy trzykrotnie protestowali przeciwko tej sytuacji. Wrażanie w całej Polsce zrobił pierwszy protest, kiedy to na ulice Mielca wyszło kilkanaście tysięcy osób.
Agnieszka Trela: – To nauczka

Miarka przebrała się trzy lata temu. Wyszłam na podwórko, by usiąść sobie z dzieckiem w basenie. Musiałam wdychać i jeść troty – skarżyła się pani Agnieszka. – Nawet w domu czuję ten smród. Ileż to można? Oni są dużą firmą, mają swoich prawników. Natomiast my mamy jedne płuca, jedno życie…

Z firmą Kronospan w sądzie kobieta „spotkała się” trzykrotnie. Pierwsza rozprawa odbyła się w lipcu b.r. i trwała sześć godzin. Na drugim takim „spotkaniu” w październiku zeznawali świadkowie.

Trzecia rozprawa, która miała miejsce dzisiaj (16.12), trwała około pięciu godzin i zakończyła się oddaleniem powództwa, bo – jak tłumaczyła sędzia Katarzyna Sypek-Augustyn – ze strony skarżącej zabrakło inicjatywy dowodowej, która pozwoliłoby uznać jej powództwo za uzasadnione.

Pani Agnieszka dodatkowo została obciążona kosztami procesu: – Spodziewałam się takiego wyroku. Może rzeczywiście przedstawiłam zbyt mało dowodów. Nie jestem ani technologiem, ani inżynierem, nie mam takich dojść jak Kronospan. Niestety to nauczka na przyszłość – gorzko puentowała mieszkanka.

Pani Agnieszka Trela
Komentarz firmy Kronospan

Głos w tej sprawie zabrała również Marlena Bogdan-Marut, rzecznik prasowy firmy Kronospan Mielec. Oto jej oświadczenie: „Wyrok Sądu Rejonowego w Mielcu potwierdza, że inwestycje zrealizowane przez nasz zakład przynoszą efekty. Zarówno badania jak i kontrole prowadzone na terenie zakładu jednoznacznie wskazują, że  firma ograniczyła do minimum oddziaływanie produkcji na środowisko.

Ten wyrok pokazuje także jak ważne jest trzymanie się w ocenie sytuacji, faktów a nie emocjonalnych opinii. Działaliśmy, działamy i będziemy działać zgodnie z prawem, a ten wyrok jest tego dowodem.

Decyzji sądu nie rozpatrujemy w kategorii zwycięstwa. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że w Mielcu potrzebna jest szeroka dyskusja na temat jakości powietrza, która nie zawężą się tylko i wyłącznie do jednego zakładu. Moment, w którym taka debat odbędzie się w Mielcu, uznamy za sukces. Sukcesem będzie także chwila, gdy mielczanie, wbrew grupie kilku osób, dostrzegą jak wiele pracy włożyliśmy w inwestycje w ochronę środowiska.
Kronospan swoimi działaniami wielokrotnie potwierdził, że chce spotykać się z mieszkańcami i słucha ich uwag. Wywiązaliśmy się z wszystkich zapisów Pozwolenia Zintegrowanego, na długo przed wyznaczonym terminem uruchomiliśmy system UTWS, podpisaliśmy porozumienie ze świętej pamięci prezydentem Danielem Kozdębą, zrealizowaliśmy główny postulat tzw. „strony społecznej” – pomiar ciągły i monitoring ciągły. Każdy, kto wyrabia sobie zdanie na podstawie faktów, a nie emocji i opinii, dostrzega te działania.

Chcemy, żeby nam wszystkim – mieszkańcom, dobrze się w Mielcu żyło i nasze inwestycje w ochronę środowiska są tego potwierdzeniem. Ze swej strony możemy zapewnić, że nadal będziemy realizować inwestycje, które chronić będą środowisko. Jesteśmy otwarci na dyskusję opartą na faktach, która doprowadzi do rozwiązań przyjaznych środowisku i mielczanom”.
O Mielec Lokalnie 3113 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

1 Komentarz

  1. Pierwsze powodztwo cywilne przeciw Krono to precedens. Nie mogło zakończyć się inaczej bo w starciu płodki z rekinem ta pierwsza szans nie ma .Krono świętuje bo orzeczenie to zawsze będzie wykładnia do ewentualnych przyszłych skarg. Sądziłam jednak ,że pomimo różnicy sił ,wymiar sprawiedliwości trochę dłużej pochyli się nad tym słabszym i argument BRAK DOWODOW nie pojawi się .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.