Mielec będzie miał nowy dworzec kolejowy. Są konkretne deklaracje

Pociągi osobowe znowu w Mielcu. Po 12 latach [WIDEO]

Pierwotnie mówiło się, że dworzec kolejowy w Mielcu czeka remont. Dziś okazuje się, że powstanie całkiem nowy obiekt. Mało tego, są deklaracje, że inwestycja ruszy za rok.     

Dwa lata temu zakończyła się rewitalizacja linii nr 25 Mielec – Dębica. Inwestycja kosztowała 323 mln zł. Dzięki temu przebudowano 32 km torów.
W Mielcu powstały perony i przejście podziemne. Zmodernizowano także przejazdy przez tory w: Mielcu, Rzochowie, Rzemieniu, Pustkowie i Tuszymie.

W listopadzie 2022 roku zakończono rewitalizację odcinka od Mielca do Padwi Narodowej.

Kosztowało to 106 mln zł. Wymieniono tory i rozjazdy oraz przebudowano 12 przejazdów.

W efekcie dziś na linii kolejowej nr 25 pociągi osobowe mkną z prędkością 120 km/h, a towarowe – 80 km/h. Tymczasem mielecki dworzec pozostaje nietknięty i sukcesywnie niszczeje. Jak długo jeszcze?
Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, w odpowiedzi na interpelację mieleckiej posłanki PO, Krystyny Skowrońskiej napisał między innymi:

„PKP jest w trakcie prac przygotowawczych do realizacji planowanej inwestycji dworcowej w Mielcu. Został już opracowany wstępny zakres inwestycji. Ostateczny jej kształt zostanie określony na etapie przygotowania dokumentacji projektowej. W trakcie prac przygotowawczych PKP określi wstępny czasowy harmonogram inwestycji. Zakłada on oddanie dworca do użytkowania w 2026 r.”

Fryderyk Kapinos, mielecki poseł PiS, zdradził, że przetarg na dokumentację dworca kolejowego może zostać ogłoszony już w przyszłym miesiącu.
– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, symboliczna pierwsza łopata na budowie mogłaby zostać wbita wiosną 2024 r – ogłosił poseł.

Pytany jak nowy dworzec ma wyglądać, odpowiedział, że będzie składał się z dwóch części. Jedna ma służyć pasażerom, druga będzie komercyjna.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.