Koniec z noszeniem maseczek na zewnątrz

Rząd znosi obowiązek noszenia maseczek [WIDEO]

Od dziś (15,05) nie obowiązuje nas nakaz noszenia maseczek na zewnątrz, czyli na drogach, chodnikach, placach itd. Należy jednak pamiętać o zachowaniu co najmniej 1,5 metra odległości od drugiej osoby.
Maseczki nadal obowiązują w środkach transportu publicznego, w samolotach, na klatkach schodowych, w windach oraz w zakładach pracy (jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej).

Zakrywać usta należy też w budynkach użyteczności publicznej. Dotyczy to: urzędów, kościołów, szkół, szpitali i ośrodków zdrowia, banków, sklepów, restauracji, sądów oraz obiektów kultury.

Maseczek nie muszą zakładać dzieci do piątego roku życia, kierujący środkami transportu publicznego (pociąg, autobus) oraz motocykliści i ich pasażerowie.

To samo dotyczy osób: niepełnosprawnych intelektualnie, z zaawansowanymi schorzeniami neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia. Jednak w razie kontroli (np. w pociągu) należy mieć stosowne zaświadczenie lekarskie lub inny stosowny dokument.
Maseczek nie muszą też nosić duchowni sprawujący kult oraz osoby wykonujące zadania służbowe, czyli między innymi żołnierze, sędziowie, trenerzy.

Od dziś funkcjonowanie rozpoczynają także ogródki piwne. Rządowe rozporządzenie zakłada, że od soboty (15.05) funkcjonowanie rozpoczynają ogródki piwne. Będzie to też dotyczyło stacji paliw.

Co drugi stolik w ogródku ma pozostać wolny, a odległość między stolikami ma wynosić co najmniej półtora metra. Chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m.

Od 29 maja dopuszczalna będzie też konsumpcja w lokalach i wydzielonych strefach gastronomicznych na stacjach paliw. Warunek jest taki, że klienci do czasu zajęcia miejsca będą mieli zakryte usta i nos. Maseczki obowiązywać będą też obsługę.
Klienci w restauracjach będą mogli zajmować co drugi stolik. Odległość między nimi ma wynosić co najmniej 1,5 m. Chyba, że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości minimum metr.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.