103 lat temu urodził się „Rusal”




Dziś (18.01) 103. urodziny obchodziłby płk Aleksander Rusin ps. „Olek” i „Rusal”, legendarny Żołnierz Niezłomny, który działał w rejonie mielecko-kolbuszowskim. Urodził się w 1914 r. w Dobryninie (dziś gmina Przecław) w rodzinie chłopskiej. W wojnie obronnej 1939 r. był plutonowym w 24 Pułku Artylerii Lekkiej w Jarosławiu. Podczas okupacji walczył z niemieckim okupantem w konspiracji.




Dowodził oddziałem partyzanckim Armii Krajowej. Po wkroczeniu Sowietów dalej walczył o niepodległość Polski. W latach 1945-47 był dowódcą oddziału samoobrony AK i WiN (Wolność i Niezawisłość). Do 1956 r. był ścigany przez Urząd Bezpieczeństwa. Ukrywał się. Cudem przeżył.




Za swoją działalność został odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Wojennym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Doczekał wolnej Polski. Zmarł w 2008 r.




O Mielec Lokalnie 3110 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

1 Komentarz

  1. Niech nikt mi nie mówi ,że to byli bohaterzy walczący o Polskę . Z tego co wiem z opowiadań Dziadka i Ojca to byli były zwykłe zbiry i bandyci. !1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.