Pomalowali szkolną salę gimnastyczną trującą farbą?
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że to związki chemiczne zawarte w farbie, którą pomalowano salę gimnastyczną w Szkole Podstawowej nr 9, spowodowały czwartkowe (04.05) zatrucie ponad 45 uczniów podczas apelu w tym, pomieszczeniu. Więcej o tym zdarzeniu TUTAJ. Dziś wszystkie dzieci całe i zdrowe są już w domach.

O jakie chemikalia chodzi? Jak zasugerowało RMF FM, zawinił benzen, którego śladowe ilości wykryto w powietrzu. – Może to mieć związek z tym, że mniej więcej pół roku temu sala gimnastyczna mieleckiej podstawówki została pomalowana farbą zawierającą ten związek chemiczny – czytamy na stronie radia. – Na co dzień wietrzono salę, którą pomalowano farbą, lecz przez 5 ostatnich dni, z powodu majowego weekendu, stała ona zamknięta. Prawdopodobnie przez to uczniowie doznali zatrucia.
Z kolei mielecki portal WCJ24 donosi, że „krążą pogłoski, iż mimo obszernego wietrzenia sali, wykryto trujący związek, ponieważ sala mogła być niestarannie przygotowana do użycia po malowaniu. Ludzi pracujących w służbach niepokoi również fakt, iż zajęcia w sali gimnastycznej odbywały się prawdopodobnie podczas gdy trujący związek ulatniał się z malowanych powierzchni dużo intensywniej niż w ciągu ostatnich dni.”
W komunikacie Urzędu Miasta w Mielcu, które zarządza szkołą nr 9, czytamy: „W ubiegłym roku obiekt ten został poddany gruntownej modernizacji. Inwestycja miała na celu dostosowanie szkolnej infrastruktury sportowej do nowoczesnych standardów. Oprócz wymiany m.in. podłogi, okien i drzwi, wykonano nową instalację elektryczną, wentylacyjną, a także wymieniono system centralnego ogrzewania.  Władze miasta zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby ustalić przyczynę zaistniałej sytuacji.”
Postępowanie w tej sprawie prowadzi policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej: – Nie wykluczamy żadnej z wersji. Być może wpływ na zatrucie dzieci miał fakt, że sala gimnastyczna była remontowana – powiedziała Urszula Chmura z mieleckiej policji.
W poniedziałek (08.05) do szkoły nr 9 wrócą uczniowie. Jednak sala gimnastyczna, gdzie doszło do zatrucia,  nadal będzie wyłączona z użytkowania. Aż do odwołania.O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.