Znowu pobijemy czerwoną zarazę

Grupy rekonstrukcji historycznej z całej Polski wezmą udział w wielkim przedsięwzięciu, którego centralną częścią będzie prezentacja bitwy stoczonej 70 lat temu w Ostrowach Tuszowskich, w której oddział polskich partyzantów pobił Sowietów i ich polskich pomagierów z Urzędu Bezpieczeństwa  i Milicji Obywatelskiej. Więcej o tym przeczytacie TUTAJ.

Zlot Militarny „Partyzancki Patrol 1946”, bo o nim mowa, odbędzie się w niedzielę (14.08) w Mielcu. Wszystko rozpocznie msza św., która o godz. 11 zostanie odprawiona w kościele p.w. Św. Marka. Potem na bulwarach nad Wisłoką czekać będzie wiele atrakcji. W programie m.in. prezentacja uzbrojenia i zabytkowych pojazdów. Będą też pokazy musztry przedwojennej policji i szarży ułańskiej, a także potyczka oddziału niemieckiego i Sowietów.

Nie zabraknie koncertów. Wystąpią gwiazdy: raper Tadek Firma i rockowy zespół Forteca.

Gwoździem programu będzie jednak rekonstrukcja bitwy z 8 sierpnia 1946 r. w Ostrowach Tuszowskich, w której oddział mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapory” wspieranego przez ludzi Wojciecha Lisa „Mściciela” pobili sowietów i polskich kolaborantów.

Wszystko wskazuje na to, że będzie to impreza na niespotykaną dotąd skalę. – Mamy nadzieję, że tak będzie. Ale to oznaczać będzie również niemałe koszty – zaznacza Romuald Rzeszutek z mieleckiego stowarzyszenia Prawda i Pamięć, głównego organizatora imprezy. – Część środków pokrywają sponsorzy, resztę musimy znaleźć sami. Wydarzenie to wymaga dużego wysiłku, w tym też intelektualnego, bo trzeba to dobrze przygotować, rozpisać rolę itd., żeby tę historię przekazać w sposób najciekawszy. W międzyczasie będzie można coś zjeść, napić się. Czekają ścieżki rowerowe, strzelnica, plac zabaw dla dzieci i wiele innych atrakcji.

– Na uwagę zasługuje mnogość grup rekonstrukcyjnych, które przyjadą do Mielca z całej Polski – dodaje nasz rozmówca. – To pasjonaci. Pokryjemy im jedynie koszty podróży i zapewnimy wikt. Ja nisko się przed nimi kłaniam i bardzo dziękuję za to co robią. Nasza impreza ma przede wszystkim wydźwięk patriotyczny, ale nie tylko. Chcemy też pokazać jak straszna jest wojna i w tym kontekście zaprezentować heroizm Żołnierzy Niezłomnych, którzy walczyli z okupantami, chroniąc swoje rodziny, sąsiadów i innych przed złem.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.