Założyć kaganiec Kronospanowi
W ostatnim czasie głos w sprawie Kronospanu zabrał Jakub Cena, wiceprzewodniczący Rady Miasta, a zarazem członek, powołanego przez pełniącego funkcję prezydenta Mielca, zespołu roboczego d.s. czystego powietrza i ochrony środowiska. Nie szczędził przy tym ostrych słów:

– Największy żal mam do Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska, jako instytucji, która ma obowiązek nas chronić przed takimi trucicielami jak Kronospan – stwierdził. – Jeżeli WIOŚ widzi, że prawo nie jest w stanie nas chronić przed firmami, które nas tu jawnie gazują, to powinien już dawno „wydrapać” dziurę w drzwiach ministra i walczyć o zaostrzenie prawa w tym zakresie. Dlaczego tego nie zrobili?
– My, jako miasto, nie jesteśmy decydentami w tej sprawie – zaznaczył. – Choć i tak wiele w ostatnich latach udało nam się zrobić. Nasi poprzednicy w tym temacie nie robili kompletnie nic. Ja nie mówię, że nie można było zrobić więcej. Bo pewnie można było. Niemniej coś się dzieje. Pomogła też presja społeczna. Stąd zmiany legislacyjne, które idą tak szybko. Dodatkowo marszałek Władysław Ortyl, wydając niedawno decyzję na działalność Kronospanu, nałożył na tę firmę liczne, niespotykane dotąd, obostrzenia. To wszystko zmierza w dobrym kierunku. Do jesieni wiele powinno się wyjaśnić.
Jakub Cena nie szczędzi ostrych słów, komentując postawę Kronospanu: – Ta firma nie zważa na nic. Pokazuje tylko swoją butę – wkurzał się. – My w Mielcu zapewniliśmy im świetne warunki, daliśmy zwolnienie podatkowe, i kapitał ludzki, a ten bandzior nas za to truje. Otóż chcemy powiedzieć Kronospanowi, że hektary, które zajmuje, chętnie zapełniliby inni inwestorzy. A więc straszenie, że ta firma się stąd zabierze, wcale nas nie rusza. Wręcz przeciwnie, wielu mielczan o tym marzy.
– Tu już nie chodzi o politykę, ale my tu mieszkamy, mamy małe dzieci, i będziemy wszelkimi sposobami walczyć z tym problemem – dodał radny Cena. – Widać już zmiany. Realne zmiany. Bo mamy już przecież projekt ustawy przyjęty przez Sejm. Jest więc bardzo duża szansa na to, że takim trucicielom jak Kronospan w końcu uda się założyć kaganiec w postaci stałego monitoringu.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

2 Komentarze

  1. Proszę proszę, pięknie jak pan radny Cena próbuje się przebić z antykronospanowym przekazem 🙂 'Do jesieni wiele powinno się wyjaśnić’ pisze pan Jakub = czy to oby nie jesienne wybory kazały mu zacząć działania medialne ? Czy przy protestach się wypowiedział? Czy zajął stanowisko ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.