Wiemy, co mogło spowodować masowe zatrucie uczniów szkoły nr 9 [FILM]
Znane są już prawdopodobne przyczyny masowego zatrucia dzieci, do którego doszło 4 maja na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Mielcu. Badania miejsca zdarzenia wykazały kilkukrotnie większą dawkę dwutlenku węgla niż na zewnątrz. Stwierdzono też duże ilości związków terpentynowych, które są zawarte m.in. w środkach czystości. Oba te elementy mogły spowodować zatrucie uczniów.
Przypomnijmy, że do wydarzenia, o którym mówiły ogólnopolskie media, doszło ok. godz. 10.30, na sali gimnastycznej, podczas uroczystego apelu dla dzieci z klas 4-6. Nagle kilkoro uczniów zgłosiło objawy bardzo złego samopoczucia skarżąc się m.in. na bóle głowy i brzucha. Podobne objawy zaczęły zgłaszać kolejne osoby. Z blisko 200 osób uczestniczących w apelu do szpitali z obawami zatrucia trafiło ok. 45
Na początku wydawało się, że zawiniły związki chemiczne zawarte w farbie, którą pomalowano salę gimnastyczną. Jak zasugerowało RMF FM, podtruć uczniów mógł benzen, którego śladowe ilości wykryto w powietrzu. – Może to mieć związek z tym, że mniej więcej pół roku temu sala gimnastyczna mieleckiej podstawówki została pomalowana farbą zawierającą ten związek chemiczny – donosiło radio. – Na co dzień wietrzono salę, którą pomalowano farbą, lecz przez 5 ostatnich dni, z powodu majowego weekendu, stała ona zamknięta. Prawdopodobnie przez to uczniowie doznali zatrucia.
Dziś TVP Rzeszów powiadomiło o oficjalnych wynikach badań, jakie na terenie szkoły nr 9 wykonała Inspekcja Sanitarna, a dokładnie mobilne laboratorium z Tarnobrzega. Pod uwagę brano m.in. chemikalia zawarte w farbach i lakierach oraz składniki środków czystości, używanych do sprzątania sali.
Koniec końców stwierdzono m.in. ponad cztery razy więcej dwutlenku węgla niż jest w świeżym powietrzu. Ujawniono też znaczne związki terpentynowe, które znajdują się w środkach czystości. Oba te elementy (osobno lub razem) mogły spowodować omdlenia uczniów. Ostateczną przyczynę ma wyjaśnić postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Rejonową przy współpracy z policją w Mielcu.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.