Upamiętnią rzeź na Wołyniu

A jednak... Mielec upamiętni ofiary Rzezi Wołyńskiej
W niedzielę (22.07) w Mielcu odbędzie się pikieta upamiętniającą ofiary ludobójstwa na Wołyniu. Początek wydarzenia planowany jest na godz. 19.30 przy Pomniku Wolności.

– W tym roku przypada 75. rocznica Rzezi Wołyńskiej, pokażmy, że pamiętamy o naszych rodakach, którzy byli mordowani ze szczególnym okrucieństwem, tylko dlatego, że byli Polakami i katolikami – czytamy w komunikacie stowarzyszenia Patriotyczny Mielec, które współorganizuje pikietę.
– W wielu miejscowościach wykorzystano fakt, że w niedzielę Polacy gromadzili się w kościołach na mszach św. Byli więc mordowani podczas nabożeństw, a kościoły niszczono – dodaje nasz rozmówca. – Nasi rodacy umierali w okrutnych męczarniach, nie oszczędzano nawet kobiet i dzieci. Dlatego oddajmy pamięć pomordowanym. Zgromadźmy się aby wspólnie oddać im cześć. Bądźmy tam razem!

Rzeź wołyńska to ludobójstwie na polskiej ludności, której w latach 1943-44 dopuścili się Ukraińcy. Mordowali oni w okrutny sposób, wręcz makabryczny. Historycy wyliczyli około 380 wymyślnych tortur. Liczby ofiar dokładnie nie oszacowano. Ale mówi się, że mogło być ich ponad 100 tysięcy.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.