Upamiętnią rzeź na Wołyniu
A jednak... Mielec upamiętni ofiary Rzezi Wołyńskiej
W niedzielę (22.07) w Mielcu odbędzie się pikieta upamiętniającą ofiary ludobójstwa na Wołyniu. Początek wydarzenia planowany jest na godz. 19.30 przy Pomniku Wolności.

– W tym roku przypada 75. rocznica Rzezi Wołyńskiej, pokażmy, że pamiętamy o naszych rodakach, którzy byli mordowani ze szczególnym okrucieństwem, tylko dlatego, że byli Polakami i katolikami – czytamy w komunikacie stowarzyszenia Patriotyczny Mielec, które współorganizuje pikietę.
– W wielu miejscowościach wykorzystano fakt, że w niedzielę Polacy gromadzili się w kościołach na mszach św. Byli więc mordowani podczas nabożeństw, a kościoły niszczono – dodaje nasz rozmówca. – Nasi rodacy umierali w okrutnych męczarniach, nie oszczędzano nawet kobiet i dzieci. Dlatego oddajmy pamięć pomordowanym. Zgromadźmy się aby wspólnie oddać im cześć. Bądźmy tam razem!

Rzeź wołyńska to ludobójstwie na polskiej ludności, której w latach 1943-44 dopuścili się Ukraińcy. Mordowali oni w okrutny sposób, wręcz makabryczny. Historycy wyliczyli około 380 wymyślnych tortur. Liczby ofiar dokładnie nie oszacowano. Ale mówi się, że mogło być ich ponad 100 tysięcy.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.