Trzydniowe obchody 74. rocznicy śmierci „Mściciela”

„Mściciel” – postrach nazistów, sowietów i ubeków

Jutro w Mielcu rozpoczną się trzydniowe uroczyste obchody 74. rocznicy śmierci Wojciecha Lisa „Mściciela” i Konstantego Kędziora „Dęba” – legendarnych partyzantów.

Uroczystości rozpocznie wieczornica patriotyczna. Odbędzie się ona w piątek (28.01), o godzinie 19 na Cmentarzu Parafialnym, przy grobie Wojciecha Lisa „Mściciela” i Konstantego Kędziora „Dęba”.
O godz. 19:40 nastąpi złożenie kwiatów i zniczy przy kapliczce w miejscu ukrycia zwłok obu partyzantów (zbiórka uczestników obok Szkoły Muzycznej).

W sobotę (29.01), o godz. 13 w Paterakach, czyli w miejscu zamordowania obu partyzantów, odbędą się uroczystości patriotyczne (zbiórka przy leśniczówce).

Następnie zaplanowano ognisko partyzanckie (prowiant we własnym zakresie). Organizatorem wszystkich wyżej wymienionych wydarzeń jest stowarzyszenie Patriotyczny Mielec.

W niedzielę (30.01), o godz. 12 w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu odprawiona zostanie msza święta. O godz. 13:30 przy grobie bohaterów będzie miało miejsce wspomnienie o leśnych oddziałach, a potem apel poległych.
Uczestnicy złożą także kwiaty pod powstającym Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych.

Organizatorami niedzielnych obchodów są: Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa „Mściciela”,  Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”, Stowarzyszenie Orzeł Biały-Strzelec oraz Jednostka Strzelecka 2093 im. gen. Władysława Sikorskiego.

Wojciech Lis urodził się w 1913 r. w Ostrowach Tuszowskich. Dowodził oddziałem partyzanckim, przez który przewinęło się około 160 osób. Przeprowadził ponad dwieście akcji.

Bali się go Niemcy, Sowieci, polscy komuniści i okoliczni bandyci. Zginął 30 stycznia 1948 r. wraz ze swym żołnierzem, Konstantym Kędziorem. Do mordu doszło w okolicach leśniczówki Pateraki.

Zastrzelił ich śpiących Wojciech Paluch, agent UB. Dostał za to 2000 zł, błam świńskiej skóry i garnitur.
Na miejsce mordu pojechała grupa ubeków, która upozorowała potyczkę. Zwłoki wystawiono na widok publiczny, a potem po kryjomu zakopano na śmietniku Milicji Obywatelskiej w Mielcu.

Szczątki bohaterów odnaleziono w 1992 r. i pochowano na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu.

Trzydniowe obchody 74. rocznicy śmierci "Mściciela"
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.