Śmigłowce Black Hawk z Mielca trafią do Rumuni
Katastrofa Black Hawk z Mielca. Zginęło sześć osób

Dwanaście wyprodukowanych w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu śmigłowców Black Hawk trafi do Rumunii. Zamawiającym jest tamtejszy resort spraw wewnętrznych. Umowę w tej sprawie zawarto w Bukareszcie.

Śmigłowce Black Hawk, które trafią do Rumunii będą mogły wykonywać trudne misje dalekiego zasięgu i na dużych wysokościach. Będą mogły też latać w ramach: akcji ratunkowych, transportu medycznego, transportu ładunków zewnętrznych, gaszenia pożarów i patrolowania mórz.
Podpisana przez obie strony umowa na wyłączność umożliwia rumuńskiemu partnerowi zamawianie śmigłowców z Mielca w okresie czterech lat.

Maszyny, zgodnie z zamówieniem, dostosuje się do potrzeb związanych z operacjami lądowymi lub morskimi. Rumunia jest 11. krajem i 18. klientem, do którego trafią śmigłowce z PZL.

Ponad dwa miesiące temu poinformowaliśmy o tym, że mieleckie zakłady wyprodukują pięć Black Hawk’ów do gaszenia pożarów. Maszyny te zostaną zmodyfikowane przez firmę United Rotorcraft do wersji gaśniczej Firehawk i przekazane służbom USA.

Dostawy odbędą się w ciągu najbliższych 7-18 miesięcy. Zamówienie pomoże utrzymać 1 700 miejsc pracy w samym PZL Mielec i około 5 000 w ramach lokalnego łańcucha dostaw zakładu.
PZL Mielec jest największym zakładem produkcyjnym należącym do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, poza terytorium USA. Od 2009 roku w zakładach tych wyprodukowano 75 śmigłowców S-70i Black Hawk, które wysłano do 10 krajów.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.