Skwer „Rzeszowiaków” czy Frontu Morges?

Skwer imienia „Rzeszowiaków” czy Frontu Morges?

Wszystko wskazuje na to, że skwer przy budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie nosił imię Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”.
Skwer imienia „Rzeszowiaków” ma być uhonorowaniem grupy, która w tym roku obchodzi 70-lecie funkcjonowania. Została bowiem założona w 1952 roku, a na scenach krajowych i zagranicznych występuję od 1962 r., prezentując polski folklor, w tym pieśni, tańce i melodie ludowe.

Wniosek w tej sprawie do Komisji Oświaty i Kultury Rady Miasta złożyły Samorządowe Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy”.

Tymczasem okazuje się, że jest ten wniosek, aby skwerowi przy bibliotece nadać imię…Frontu Morges. Jest to nazwa politycznego porozumienia stronnictw centrowych, powstałych w 1936 roku z inicjatywy gen. Władysława Sikorskiego i Ignacego Paderewskiego w celu walki z ówczesną dyktaturą sanacyjną i prowadzoną przez nią polityką zagraniczną.

Jak zagłosują mieleccy radni?
– Była w tej sprawie dość ostra dyskusja. Wszyscy będziemy głosowali za „Rzeszowiakami”, ja na pewno. Ta nazwa jest utożsamiana z Mielcem – podkreślił Krzysztof Łapa, przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Rady Miasta w Mielcu.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.