Skowrońska pyta Macierewicza o śmigłowce Black Hawk z Mielca

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, w ostatnim czasie zmienił front w sprawie śmigłowców Black Hawk. Wcześniej obiecywał, że polskie siły specjalne zakupią 21 maszyn z Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu, w tym co najmniej dwa miały zostać nabyte jeszcze w tym roku. Teraz zmienił zdanie, mówiąc oferta ta… nigdy nie była aktualna.

Ta nagła zmiana retoryki na tyle oburzyła posłankę PO z Mielca, Krystynę Skowrońską (PO), że ta wystosowała w tej sprawie interpelację do szefa MON. Oto jej treść:

10 października 2016 roku w PZL Mielec, poinformował Pan pracowników firmy oraz opinię publiczną o zakupie w tamtejszej fabryce maszyn lotniczych mających służyć polskiemu wojsku. Dzień później ponownie przedstawił Pan tę informację w WZL 1 Łódź. Z podanych informacji wynikało, że zamierza Pan kupić w mieleckiej fabryce 21 maszyn.
Po Pana wizycie w PZL Mielec firma umieściła na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym potwierdziła zakup śmigłowców BLACK HAWK przez Polski Rząd, a także poinformowała o swojej gotowości do negocjacji i realizacji kontraktu. Tę deklarację wypowiedział Pan dwukrotnie: w PZL Mielec oraz w WZL 1 Łódź. Informacja o zakupie samolotów została podana w sposób klarowny i oczywisty. Przedstawił Pan konkretne liczby: w tym roku miały zostać dostarczone pierwsze dwa helikoptery z Mielca, w przyszłym roku osiem helikopterów, a w późniejszym czasie kolejne 11. 

Nieoczekiwanie 6 listopada 2016 roku w TVP Info powiedział Pan, że informacja o zakupie przynajmniej  21 Black Hawków z Mielca nigdy nie była aktualna, cytuję: ” „Oferta zakupu Black Hawków nigdy nie była aktualna. Na tej samej zasadzie można powiedzieć, że ogłosiłem zakup śmigłowców w Świdniku od firmy Leonard. Tak samo można powiedzieć, że ogłosiłem zakup wobec Airbusa. Wobec wszystkich firm zaproponowałem udział w nowym postępowaniu, które przyniesie Polsce szybkie, bo już w przyszłym roku, wyposażenie nas w pierwsze nowoczesne śmigłowce.”
W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na pytania:
Dlaczego, po zaledwie 26 dniach, uznał Pan swoje słowa wypowiedziane w obecności Premier Polski, pracowników PZL Mielec i mediów, za nieaktualne? Czy Zakłady PZL Mielec zostały poinformowane, iż oferta zakupu śmigłowców Black Hawk nie jest i nigdy nie była aktualna? Jakie jest aktualne stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie zakupu śmigłowców dla polskiej armii? Czy oprócz umowy na zakup helikopterów będzie negocjowany także offset? Jakie środki w budżecie na rok 2017 zabezpieczono na zakup śmigłowców dla polskiej armii?
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

1 Komentarz

  1. Pani poseł KS pytanie do pani ile koalicja po-psl kupiła smigłowców w mielcu przez osiem lat rządu? ….. odp oznacza kim pani jest….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.