Sfałszowane wyniki Budżetu Obywatelskiego?

Takie są pomysły na Mielec. Znamy projekty MBO

Wszystko wskazuje na to, że wyniki Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego zostały zmanipulowane. Do sieci „wyciekło” nagranie ze sklepowego monitoringu na osiedlu Rzochów, na którym prawdopodobnie widzimy dopisywanie głosów…

Chodzi o ubiegłoroczną edycję Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Zgłoszono 22 projekty ogólnomiejskie i 25 lokalnych. Oddano 13 598 głosów, z czego 1 099 uznano za nieważne.
Łączna wartość zadań, które wybrano, wynosi około dwa miliony złotych. Zrealizowane je w tym roku.

Wszystko to może okazać się jednak wielkim oszustwem. Pole do przekrętów daje sposób głosowania. Na kartach z propozycjami mielczanie mogą wybierać od jednego do trzech projektów ogólnomiejskich i jeden lokalny. Mogą też zakreślić tylko jedno zadanie i taki druk wrzucić do urny.

I właśnie to najprawdopodobniej wykorzystali oszuści, których nagrał monitoring jednego ze sklepów na osiedlu Rzochów. Na filmie widzimy mężczyznę, który wyciąga z urny karty do głosowania. Następnie dwie kobiety przeglądają je i coś na nich piszą.
Można się domyśleć, że „dodają głosy” dla swojego zadania. Następnie wszystkie karty trafiają z powrotem do skrzynki. Cała ta sytuacja miała miejsce w wrześniu 2020 roku i dotyczyła obszaru nr 6. Rywalizowały tam ze sobą dwa projekty lokalne.

Oba dotyczyły budowy siłowni zewnętrznej: na osiedlu Rzochów i na os. Wojsław. Stosunkiem głosów 948 do 925 wygrała ta druga propozycja.

Sfałszowane wyniki Budżetu Obywatelskiego?
Siłownia zewnętrzna na osiedlu Wojsław, która powstała dzięki MBO. Zdjęcie: Urząd Miasta w Mielcu.

O całej sprawie dowiedział się prezydent Jacek Wiśniewski, dla którego MBO jest „oczkiem w głowie”, i zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Mielcu. O sprawie powiadomił też policję.

– Czekamy na wynik tego postępowania, które jest w toku – przekazuje magistrat.
Wygląda więc na to, że Budżet Obywatelski, który miał wzmacniać u mielczan postawy demokratyczne, prowokuje do manipulacji i przekrętów.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

1 Komentarz

  1. Temu człowiekowi który fałszował wyniki głosowani dot. Obywatelskiego Budzetu nadal to pozostało mu we krwi . W związku z tym , że pełni wysoką funkcję w Radzie Osiedla nadal okłamuje mieszkańców oraz w perfidny sposób nimi manipuluje. W bloku ” POROZMAWIAJMY O RZOCHOWIE ” Fałszuje informacje a niewygodne dla siebie komentarze natychmiast usuwa Jest współwłaścicielem tego bloga więc nie ma skrupułów z takimi niecnymi postępowaniami.. Jednak sprawdza się to powiedzenie ” CZYM SKORUPKA ZA MŁODU NASIĄKNIE TYM NA STAROŚĆ TRĄCI ”
    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.