Rondo na strefie jednak z patronatem Ryczaja

Przed nami uroczyste upamiętnienie Ryczaja

Rondo przy głównej bramie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu będzie nosiło imię Tadeusza Ryczaja. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną wojewody podkarpackiego, która podnosiła, że taki patronat propaguje komunizm.

Wszystko zaczęło się kilka lat temu od społecznego projektu uchwały. Zakładał on nadanie nowemu rondu na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Przemysłowej imienia Tadeusza Ryczaja.

Rondem Ryczaja w Mielcu zajmie się Naczelny Sąd
Inicjatywę poparło ponad 1700 osób, po weryfikacji było ich 1300. Andrzej Talarek, znany mielecki publicysta, postawił nawet Ryczaja wśród trzech najważniejszych ludzi w historii miasta.

– Przyszło mu działać w czasach niełatwych, dlatego być może jego działanie budziło, i jeszcze długo będzie budzić, kontrowersje. Ale elementarna uczciwość każe popatrzeć na pozostawione dzieło, a jest nim Mielec w postaci jakim go oglądamy. To pozostało i zaprocentowało – przekonywał Talarek.

Kiedy wydawało się, że wieloletni dyrektor WSK znajdzie swoje godne miejsce, w maju 2021 r. wojewoda Ewa Leniart złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie uchwały Rady Miasta w Mielcu w tej sprawie.
W uzasadnieniu decyzji czytamy przede wszystkim, że Ryczaj najpierw działał w komunistycznych organizacjach młodzieżowych, a następnie był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Wszedł w skład Komitetu Wojewódzkiego tej partii. Został też wybrany na członka Egzekutywy KW PZPR w Mielcu. Z ramienia PZPR zdobył mandat posła.

Nie zgadza się z tym Andrzej Talarek:

– Zarzucono Ryczajowi, że był w PZPR. Gdyby nie był, to by nie był dyrektorem. Takie były czasy. Ale jego kariera nie była w żadnej mierze związana z aparatem partyjnym. Pani wojewoda, niestety, nie uwzględniła opinii wielkiej części mielczan. Dla tych ludzi nazwisko Ryczaja z komunizmem nie kojarzy się wcale, a z rozwojem ich miasta już jak najbardziej – zaznaczył publicysta.

W czwartek (04.08) Bogdan Bieniek, przewodniczący Rady Miasta w Mielcu, poinformował, że NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody podkarpackiego.

– Podjęta uchwała o nazwaniu ronda przy dawnym WSK PZL Mielec imieniem Tadeusza Ryczaja jest obowiązująca – oświadczył Bieniek.
Emocjonujący wpis w tej sprawie na swoim Facebooku umieścił Marek Paprocki, szef Rady Powiatu:

– Zwycięstwo obywateli nad PiS i złośliwymi związkowcami z „Solidarności”. Postanowienie wojewody zostało w całości oddalone, została ona też obciążona wszelkimi kosztami. Tym samym możemy stawiać tablicę – czytamy na profilu przewodniczącego rady powiatu.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.