RADOMYŚL WIELKI. Jan Ziobroń nie żyje
W czwartek (25.06) zmarł Jan Ziobroń, znany historyk i regionalista, Kawaler Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony dla Miasta i Gminy Radomyśl Wielki. Miał 83 lata.  

Jan Ziobroń – z wykształcenia geograf, z zawodu nauczyciel i urzędnik, z zamiłowania społecznik. Pracował między innymi w szkołach podstawowych: w Dulczy Wielkiej, Słabowie (powiat Mrągowo), Piaskach Drużków, Radomyślu Wielkim i Żarowce. W tej ostatniej placówce był dyrektorem.

Będąc sekretarzem radomyskiego Urzędu Miejskiego przyczynił się do powstania w Radomyślu filii Zespołu Szkół Rolniczych w Brniu i w latach 1981-84 był jej kierownikiem. W 1985 r. skupił wokół siebie miłośników historii gminy i założył Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Radomyskiej. Doprowadził do powstania szeregu miejsc pamięci narodowej, między innymi pomnika Holocaustu w Radomyślu Wielkim i lotników PSP na Zachodzie, wywodzących się z ziemi radomyskiej.
Zorganizował również odsłonięcie 10 tablic pamiątkowych poświęconych ludziom wywodzącym się z terenu miasta i gminy. Zorganizował i prowadził społecznie przez 15 lat Regionalną Izbę Pamięci. Przez ponad 10 lat wydawał lokalny miesięcznik „Ziemia Radomyska”. Napisał i wydał 9 książek o Radomyślu Wielkim i gminie oraz sławnych postaciach i organizacjach ziemi radomyskiej.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.