Cztery śmigłowce Black Hawk z Mielca wzmocnią wojska specjalne [FILM]
Dziś (25.01) w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, i prezes PZL, Janusz Zakręcki podpisali umowę na dostawę czterech śmigłowców S-70i Black Hawk dla wojska, z których ma korzystać między innymi jednostka specjalna GROM.

Maszyny z Mielca mają zostać dostarczone do grudnia tego roku. Minister Błaszczak nie podał wartości podpisanej umowy. MON poinformował TVP Info, że koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi ok. 75 mln zł. Cała kwota umowy stanowi 683,4 mln zł brutto z pakietami: logistycznym i szkoleniowym oraz doposażeniem. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców.
Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego. – To śmigłowiec, który gwarantuje podwyższenie zdolności bojowych naszych żołnierzy. Polscy specjaliści są bardzo dobrzy, zasługują na to, żeby dysponować takim sprzętem – powiedział szef MON

W uroczystości w Mielcu wziął udział premier Mateusz Morawiecki.  – Ten zakup jest ważny dla całej „doliny lotniczej”, dla całego Podkarpacia, dla całej Polski, ważny ze względu na to, że bardzo wiele firm, rodzinnych firm, małych i średnich polskich przedsiębiorców ma możliwość dostaw dla zakładów mieleckich tutaj, żeby powstał ten helikopter Black Hawk – mówił szef rządu.
Podkreślił on, że Black Hawki wybrało ponad 20 państw, sprawdzono go także w warunkach bojowych, m.in. w Iraku i Afganistanie.– Niech te „Czarne Jastrzębie” strzegą polskiego nieba. W herbie Mielca jest czarna przyłbica, myślę, że gdzieś tam w naszych umysłach jest też coraz bardziej właśnie ten czarny jastrząb, który niech razem z białym orłem bronią polskiego nieba – dodał premier.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.