Pomóżmy braciom z Podborza żyć jak ludzie [FOTO]

Żyją w nieludzkich warunkach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Eugeniusz i Michał Dziekanowie, niepełnosprawni intelektualnie bracia z Podborza przez lata żyli w fatalnych warunkach. Co prawda w ostatnim czasie jest im nieco lepiej, ale to wciąż za mało, by mogli żyć godnie. Dlatego w dalszym ciągu proszą o pomoc.

Dom, w którym żyją Eugeniusz (58 l.) i Michał Dziekan (57 l.) z Podborza, ma już ponad sto lat. Bracia mieszkają sami. Ich rodzice odeszli ponad 20 lat temu. Warunki, w jakich tam funkcjonowali, uwłaczały im jako ludziom i zagrażają ich życiu.
Pilnej naprawy wymagał przede wszystkim dach. Jego eternitowe pokrycie było dziurawe i po każdym większym deszczu woda lała się do środka. Bracia nie mieli ani łazienki, ani ubikacji, a w kranie była zimna woda. Dlatego musieli myć się w rzece.

Na górze, pod dachówką, było siano. A jako że bracia palą w kaflowym piecu, mogło dojść do pożaru. Wystarczyło, że zbłąkana iskra dotrze do jednej z dziur w suficie. Było też zagrożenie, że cała konstrukcja dachowa po prostu zwali im się na głowy.

Na szczęście dzięki ludziom dobrej woli bracia nie zostali sami.  Pomogli między innymi druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Podborzu, którzy społecznie zrzucali siano. Materiały budowlane zafundowały lokalne firmy, a stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Padwi Narodowej pozyskało sprzęt do domu. Obojętni nie byli też sąsiedzi.
Bracia mają dziś nowy dach i komin. Wymieniono im okna, ściany i podłogi. Zmienił się też wspólny pokój braci, w którym śpią. W kuchni pojawił się kaflowy piec, na którym gotują. Mają tam nowe garnki i talerze. Dostali też pralkę, wannę, koce i ubrania.

Potrzeba jeszcze tylko osiem tysięcy złotych, żeby ocieplić dom przed zimą. W innym wypadku braciom może zamarznąć woda. Do remontu pozostały także dwa pomieszczenia w przedsionku domu.

W sprawie pomocy dla braci z Podborza można kontaktować się z panem Ryszardem Zaskalskim, który pomaga im od lat. Jego nr tel. to: 502-323-976. Pomóc braciom z Podborza możemy wpłacając pieniądze pod tym adresem internetowym.

Zbiórka trwa do końca tego roku.

Tak dom braci z Podborza wyglądał dwa lata temu

Żyją w nieludzkich warunkach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Żyją w nieludzkich warunkach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Tak wygląda teraz
Pomóżmy braciom z Podborza żyć jak ludzie [FOTO]

Pomóżmy braciom z Podborza żyć jak ludzie [FOTO]

Pomóżmy braciom z Podborza żyć jak ludzie [FOTO]
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.