Pomnik Wolności czeka renowacja. Zadanie sfinansuje Ministerstwo Kultury

Mielecki Pomnik Wolności czeka renowacja. Zadanie sfinansuje Ministerstwo Kultury

Jeden z symboli Mielca, Pomnik Wolności (Jana Kilińskiego), czeka rewitalizacja. Fundusze na ten cel Urząd Miasta pozyskał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pomnik Wolności znajduje się u zbiegu ulic: Adama Mickiewicza, Jadernych i Wolności. Zwyczajowo odbywają się tam uroczystości państwowe, w tym przede wszystkim: 3 Maja czy 11 Listopada. 

Pomysł powstania obiektu sięga czasów przed I wojną światową. Realizację przerwał jej wybuch. W 1918 roku powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika.

Projekt wykonał mielecki budowniczy Marcin Sadowski, a fundusze uzyskano ze składek mieszczan. Odsłonięcie monumentu w kształcie ostrosłupa z płaskorzeźbą z wizerunkiem Jana Kilińskiego i orłem na szczycie odbyło się 11 listopada 1936 roku.
Teraz, po prawie dziewięciu dekadach, przyszedł czas na jego renowację. Projekt zakłada: czyszczenie obiektu preparatem grzybo i glonobójczym, uzupełnienie ubytków masą szpachlową, likwidację rys i spękań i malowanie. Koszt zadania to 20 479 zł, z czego 16,4 to wsparcie z zewnątrz.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.