”Pokazujemy historię i promujemy postawy patriotyczne. To nasz cel”

Liderzy Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć”, którzy w niedzielę (14.08) organizują Mielecki Zlot Militarny, byli w czwartek (11.08) gośćmi Studia Lato TVP Rzeszów.

Wywiad na płycie rzeszowskiego Rynku przeprowadził Adam Bienias, a rozmawiał z: Danielem Wrześniem, Piotrem Pszenicznym i Romualdem Rzeszutkiem. Oto fragmenty tej audycji:

Jak wyglądały przygotowania do tej rekonstrukcji?

Piotr Pszeniczny: – One trwają dość długo. Najpierw musimy zorganizować to logistycznie, uzgodnić z władzami miasta, ściągnąć odpowiedni sprzęt itd. Jest dwóch kolegów, którzy pasjonują się scenariuszami historycznymi i układają konkretny plan, który potem realizujemy, oczywiście w miarę naszych  możliwości finansowych. To jest żmudna praca, która dodatkowo wymaga wiedzy historycznej. Cieszy nas, że naszym inscenizacjom zazwyczaj towarzyszy spora frekwencja. Przewija się przez nasze militariady po 6-7 tys. ludzi. To jest dość dużo.

Takie inscenizacje to dobra lekcja historii?

Piotr Pszeniczny: – Na pewno. Szczególnie dzieci chcą: dotknąć broni, munduru, założyć rogatywkę, zrobić sobie z nami zdjęcie. Prezentujemy pojazdy militarne, motocykle i inne eksponaty z tamtej epoki.  Jest to luźno poukładane, żeby widz mógł się bawić razem z nami. Ale to nie tylko zabawa, bo poprzez takie inscenizacje przekazujemy historię i promujemy patriotyczne postawy. To jest nasz cel. Robimy to społecznie, z miłości do Ojczyzny, tylko i wyłącznie z pobudek patriotycznych. Nie bierzemy za to żadnych pieniędzy. To nasza pasja i tym się kierujemy.

Na mieleckiej militariadzie ma być koncert rapu.

Romuald Rzeszutek: – To wspaniała lekcja historii. Ja jestem miłośnikiem wszelkiego rodzaju muzyki, ale rap ma taką ciekawą formę, że krótkim czasie potrafi przekazać ogromną wiedzę. Tadek Polkowski, który u nas wystąpi, potrafi to zrobić doskonale. Na naszej scenie zagra również rockowa grupa Forteca, której repertuar ma charakter patriotyczny.  

Cały wywiad można obejrzeć TUTAJ.

Przypomnijmy, że Zlot Militarny „Partyzancki Patrol 1946” odbędzie się w niedzielę (14.08) w Mielcu. Wszystko rozpocznie msza św., która o godz. 11 zostanie odprawiona w kościele p.w. Św. Marka. Potem na bulwarach nad Wisłoką czekać będzie wiele atrakcji. W programie m.in. prezentacja uzbrojenia i zabytkowych pojazdów. Będą też pokazy musztry przedwojennej policji i szarży ułańskiej, a także potyczka oddziału niemieckiego i Sowietów.

Nie zabraknie koncertów. Wystąpią gwiazdy: raper Tadek Firma i rockowy zespół Forteca. Gwoździem programu będzie jednak rekonstrukcja bitwy z 8 sierpnia 1946 r. w Ostrowach Tuszowskich, w której oddział mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapory” wspieranego przez ludzi Wojciecha Lisa „Mściciela” pobili sowietów i polskich kolaborantów.
O Mielec Lokalnie 3111 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.