Pięć lat prezydenta Jacka Wiśniewskiego, pięć dobrych lat dla Mielca – część 4 [MATERIAŁ WYBORCZY]

Pięć lat prezydenta Jacka Wiśniewskiego, pięć dobrych lat dla Mielca – część 4

Nie tylko zrealizowane w Mielcu w ciągu ostatnich lat inwestycje przyczyniły się do rozwoju miasta i poprawy warunków oraz jakości życia dla jego mieszkańców. Temu celowi służyło także podjęcie szeregu działań w innych dziedzinach.

W zakresie polityki społecznej niezwykle istotnym wydarzeniem było otwarcie Centrum Integracji Organizacji Pozarządowych, Centrum Rozwoju „Dobrostan” i Domu Seniora „Radość”.  

Polityka senioralna

Dzięki wdrożeniu licznych programów prozdrowotnych polityka senioralna w naszym mieście uzyskała zupełnie nowy wymiar.

Na szczepienia przeciwko pneumokokom wydano w ostatnich latach ponad 122 tys. zł., a na badania kolonoskopowe ponad 120 tys. zł. W mieleckich szkołach od 2020 roku realizuje się ogólnopolski program profilaktyki czerniaka.

Prężnie działa, przy mocnym wsparciu samorządu, Mielecka Rada Seniorów, Mielecka Rada Pożytku Publicznego i Mielecka Rada Kobiet. Głosem młodzieży i sposobem na uaktywnienie młodych mielczan jest Młodzieżowa Rada Miejska, którą reaktywowano dwa lata temu.

Wspierania sportu

Ważnym aspektem funkcjonowania samorządu jest zapewnienie mieszkańcom warunków do atrakcyjnego i aktywnego spędzania wolnego czasu. Temu służy nie tylko szereg zrealizowanych inwestycji infrastrukturalnych, poprawiających stan bazy sportowo-rekreacyjnej, ale także wspierane sportu wyczynowego i sportu dzieci i młodzieży.

Niewiele jest miast w Polsce mających w najwyższych klasach aż trzy drużyny ligowe w najpopularniejszych grach zespołowych. To ekstraklasowi piłkarze nożni PGE FKS Stali Mielec i siatkarki Ita Tools Stali Mielec oraz grający w Lidze Centralnej piłkarze ręczni Handball Stali Mielec.

Na wspieranie sportu wyczynowego jak i sportu amatorskiego i młodzieżowego w różnych formach wsparcia (promocja przez sport, dotacje celowe, stypendia i nagrody oraz szkolenie dzieci i młodzieży) co roku przeznacza się ponad 5 mln zł.

Nagrody i wyróżnienia

Wszystkie te aspekty składają się na osiągnięcie podstawowego celu, jakim dla władz samorządowych jest dalszy zrównoważony rozwój miasta. O tym, że go sie dostrzega i docenia, świadczą liczne nagrody, jakie mielecki samorząd otrzymuje w różnych rankingach.

Są to np. 9 i 10 miejsce w ogólnopolskich Rankingach Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, 5 miejsce w Rankingu Polskiej Agencji Prasowej – „Gmina Dobra do Życia” oraz nagroda „Miasto Lider Rozwoju” wśród małych i średnich miast w Polsce.

W Rankingu Gmin Podkarpacia opracowywanym na podstawie wskaźników Głównego Urzędu Statystycznego miasto Mielec awansowało z 37 miejsca w roku 2019 na miejsce 2 w roku 2023.

Podczas gali tegorocznej edycji Konkursu “Podkarpacka Nagroda Samorządowa” 2024, miasto Mielec za budowę hali sportowo-widowiskowej wygrało w kategorii „Inwestycja Samorządowej Kadencji 2018-2023”.  

Plany na przyszłość

– Miasto Mielec w ciągu ostatnich pięciu lat bardzo się zmieniło. Mam satysfakcję, że kierunek rozwoju miasta jaki sobie obrałem w roku 2018 jest realizowany z dobrym skutkiem, co sprawia, że zamierzam go kontynuować. Temu celowi służyć będzie m.in. rozpoczynająca się w tym roku kluczowa dla przyszłości Mielca inwestycji jaką jest budowa mieszkań czynszowych w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

– W planach na bieżący rok i na najbliższe lata jest także m.in. budowa nowej hali sportowej przy ZSO nr 1 na osiedlu Lotników, remont Domu Kultury SCK i budowa Centrum Twórczości Artystycznej na osiedlu Smoczka oraz przebudowa i rozbudowa dworca autobusowego w ramach programu „Zrównoważona mobilność miejska” wartego 86 mln zł, na który otrzymaliśmy największe w historii naszego miasta dofinansowanie w wysokości 68,4 mln zł. – powiedział prezydent Jacek Wiśniewski.  

Przebudowa dworca w celu przystosowania go do pełnienia roli węzła przesiadkowego obejmie także przebudowę peronów oraz układu komunikacyjnego dla transportu zbiorowego.

Zadanie będzie realizowane w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Jego przewidywany koszt to ok. 47 mln zł, a planowaną datę zakończenia tego zadania wyznaczono na lipiec 2027 rok.

Materiał wyborczy sfinansowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Wiśniewskiego.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.