Otwierają przedszkola, muzea, biblioteki, domy kultury i rehabilitację leczniczą

Co z budynkiem Samorządowego Centrum Kultury? "Grozi zawaleniem"

Zapowiedziane przez rząd „odmrażanie gospodarki” nie dotyczy jedynie hoteli i centrów handlowych. Od 4 maja osoby chore powrócą do rehabilitacji leczniczej, a instytucje kultury, w tym biblioteki, będą stopniowo otwierane po konsultacjach z Sanepidem. Dwa dni później, 6 maja, w nowym reżimie sanitarnym otwarte zostaną żłobki i przedszkola.

Instytucje kultury

Uchyla się zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów i innych instytucji kultury. Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte.

Żłobki i przedszkola

Z niem 6 maja otwarte zostają żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć. Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Prowadzące te placówki muszą mieć jednak na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.