Osiedle Kazimierza Wielkiego: – Nie ma zgody na robienie z parku karykatury
Mieszkańcy nie zgadzają się na proponowaną przez Urząd Miasta modernizację Parku Leśnego przy ul. Kazimierza Wielkiego. Inwestycja wiąże się z wycięciem ponad dwu tysięcy drzew i krzewów. – Nie pozwolimy z naszego parku zrobić karykatury, gdzie króluje beton – grzmi Tomasz Bednarczyk (na zdjęciu), przewodniczący Rady Osiedla Kazimierza Wielkiego.

Urząd Miasta w Mielcu tłumaczy, ze stan części drzew w Parku Leśnym jest tragiczny. – Na wielu z nich pojawiły się grzyby i szkodniki – czytamy w komunikacie urzędu. – Innym problemem jest nadmierne zagęszczenie lasu, które nie pozwala na wzmocnienie się drzew zdrowych. W parku pojawiły się także gatunki obcego pochodzenia, które działają destrukcyjnie na swoje otoczenie. Dlatego muszą zniknąć.

Nie dla karczowania parku

Z informacji Tomasza Bednarczyka, przewodniczący Rady Osiedla Kazimierza Wielkiego, wynika, że rewitalizacja parku zakładka wycinkę ponad dwóch tysięcy drzew: 186 kolidujących z inwestycją, 123 martwych, 657 w złym stanie i 1207 o małej wartości przyrodniczej.
Od kilku miesięcy prowadzimy działania i rozmowy nad ostatecznym kształtem oraz zakresem prac. Jesteśmy jak najbardziej za inwestycją i rewitalizacją np. wymiana małej architektury, zmianą nawierzchni alejek, wycinką chorych i suchych drzew. Zasadniczym problem jest jednak fakt, że ilość drzew zakwalifikowanych do usunięcia jest przez nas nie do zaakceptowania. Nie zgadzamy się aby zdrowe dorodne drzewa były wycinane na rzecz poszerzania alejek – zaznacza Tomasz Bednarczyk.

Rozpoczynanie inwestycji od karczowania jest z punktu widzenia fachowców w dziedzinie leśnictwa co najmniej nieodpowiedzialne. Nasze obawy są tym bardziej uzasadnione, że w dokumentacji nie ma opinii środowiskowej, inwentaryzacji gatunków ptaków itp. Nasadzenie 500 drzew nie pokryje strat wycinki, a ilości krzewów i roślinności nie możemy zaliczać do drzewostanu. Liczymy, że nasze postulaty i konkretne propozycje zostaną uwzględnione przez urzędników jako głos mieszkańców – dodaje przewodniczący.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.