Oddamy hołd ofiarom Katynia i Katastrofy Smoleńskiej

Dziś (20.12) w nocy w Kliszowie doszło do tragedii. Samochód najechał na leżącego na jezdni 37-letniego pieszego. Mężczyzna zginął na miejscu.

W niedzielę (10.04) w Mielcu odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary Katastrofy Smoleńskiej i Katynia. Wydarzenie rozpocznie msza św.

W niedzielę (10.04) mielczanie, jak co roku oddadzą hołd polskim oficerom zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Upamiętnią także tych, którzy stracili życie w Katastrofie Smoleńskiej.
Z tej okazji o godzinie 9:30 w Bazylice p.w. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty odprawiona zostanie uroczysta msza św. Następnie zaplanowano złożenie kwiatów przy Ścianie Katyńskiej oraz na grobie Leszka Deptuły na Cmentarzu Komunalnym.

Oddamy hołd ofiarom Katynia i Katastrofy Smoleńskiej
Mielecka Ściana Katyńska.

Był on jedną z 96 ofiar Katastrofy Smoleńskiej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. Zginął tam również prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, a także: parlamentarzyści, dowódcy Sił Zbrojnych RP, szefowie instytucji państwowych, duchowni i ministrowie.

Leszek Deptuła w latach 2002–2006 sprawował funkcję marszałka województwa podkarpackiego. Przez ostatnie trzy lata swojego życia był posłem z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Tuż przed tragicznym lotem napisał:

„Wizyta ta będzie dla mnie ogromnym przeżyciem, że będę mógł pochylić głowę przed Krzyżem Katyńskim i w swoim sercu połączyć się z wszystkimi, których w jakikolwiek sposób dotknęła ta zbrodnia. Wśród ofiar tej zbrodni znajdują się również oficerowie związani z Ziemia Mielecką.”

Dziesięć dni później pochowano go na Cmentarzu Komunalnym w Mielcu. Uroczystości pogrzebowe odbywały się najpierw w Sali Królewskiej, później w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Oddamy hołd ofiarom Katynia i Katastrofy Smoleńskiej
Leszek Deptuła (1953 – 2020).
Dziś młodszy syn zmarłego posła, Michał Deptuła jest wójtem gminy Wadowice Górne.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.