Niepełnosprawni bracia z Podborza nie zostali sami

Żyją w nieludzkich warunkach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Niepełnosprawni intelektualnie bracia ze wsi Podborze, Eugeniusz i Michał Dziekanowie, nie zostali sami. Ludzie dobrej woli wyremontowali im dach i odbudowali komin. To jednak wciąż za mało, by mogli żyć normalnie. Dlatego nadal proszą o pomoc.

Dom Eugeniusza (57 l.) i Michała Dziekanów (56 l.) ma już ponad sto lat. Niepełnosprawni bracia mieszkają sami. Rodzice odeszli ponad 20 lat temu.

Warunki uwłaczające

Warunki, w jakich żyją, w uwłaczają im jako ludziom i zagrażają ich życiu. Pilnej naprawy wymagał przede wszystkim dach. Jego eternitowe pokrycie jeszcze dwa tygodnie temu było dziurawe i po każdym większym deszczu woda lała się do środka.
Dodatkowo na górze pod dachówką było  siano. A jako że bracia palą w kaflowym piecu, w każdej chwili może tam dojść do tragedii. Wystarczyło więc, że zbłąkana iskra dotrze do jednej z dziur w suficie. Istniało też duże prawdopodobieństwo, że cała konstrukcja dachowa po prostu zwali im się na głowy. W tragicznym stanie był również komin.

Na szczęście dzięki ludziom dobrej woli stare dziurawe pokrycie zastąpiła zupełnie nowa konstrukcja dachowa, która nie tylko wygląda nieporównywalnie ładniej, ale jest przede wszystkim bezpieczna.

Ludzie dobrej woli

Pomogli między innymi:

  • Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Podborzu społecznie zrzucali siano.
  • Pan Jan Miękoś nieodpłatne przekazał cegły na odbudowę zniszczonego komina
  • Firmie Termico z Mielca zafundowała materiały budowlane
  • Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Padwi Narodowej pozyskało sprzęt do domu
  • Firma Dach-Dek Usługi Ciesielsko-Dekarskie nieodpłatne wykonała pokrycie dachowe
  • Znajomi i sąsiedzi.

Żyją w nieludzkich warunkach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Niepełnosprawni bracia z Podborza nie zostali sami

To nie koniec

Bracia w dalszym ciągu nie mają ani łazienki, ani ubikacji, a w kranie jest zimna woda. Latem, kiedy jest ciepło, chodzą myć się do rzeki. Teraz jednak są zmuszeni zrezygnować z tego „luksusu” .
Na dom Eugeniusza i Michała składa się między innymi: sień, miejsca na węgiel i drzewo, kuchnia i dwa pokoje. Wszystkie te pomieszczenia są bardzo złym stanie. Potrzebna jest gotówka na zakupi materiałów wykończeniowych oraz pomoc fachowców.

Pomóc możesz tutaj: zrzutka.pl/u93ebr.

Niepełnosprawni bracia z Podborza nie zostali sami

Żyją w nieludzkich warunkach [WIDEO, ZDJĘCIA]
 

Niepełnosprawni bracia z Podborza nie zostali sami


O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.