Nie żyje Wilhelm Dudek – harcerz, żołnierz, nauczyciel

Dziś (20.12) w nocy w Kliszowie doszło do tragedii. Samochód najechał na leżącego na jezdni 37-letniego pieszego. Mężczyzna zginął na miejscu.

Zmarł Wilhelm Dudek, nauczyciel, harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej. Jego pogrzeb odbył się dziś (31.08): msza żałobna została odprawiona w Bazylice Św. Mateusza, następnie ciało odprowadzono na Cmentarz Parafialny w Mielcu.
Wilhelm Dudek urodził się 6 kwietnia 1929 r. w Baranowie nad Wieprzem, w powiecie puławskim. Latem 1944 r. zamieszkał w Mielcu i wstąpił do konspiracyjnej drużyny Szarych Szeregów. Trafił do zastępu „Wilków” i otrzymał pseudonim „Wilk-3”.

Po wojnie uczęszczał do Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu i zdał maturę w 1948 r. Następnie studiował weterynarię na UMCS w Lublinie. W 1951 r. aresztował go jednak Urząd Bezpieczeństwa za przynależność do Szarych Szeregów i konspiracyjną działalność harcerską w okresie kształtowania się władzy ludowej. Trafił do więzienia na Montelupich w Krakowie.

W 1952 r. zwolniono go na podstawie amnestii. Podjął pracę w Technikum Weterynaryjnym w Kluczborku jako nauczyciel anatomii zwierząt. Następnie był kierownikiem internatu Technikum Rachunkowości Rolnej w Oleśnie Śląskim, a potem przez dwie dekady kierował Wydziałem Zaocznego Technikum Rolniczego (później Zespołu Szkół Rolniczych) w Głubczycach.
W 1979 r. Wilhelm Dudek powrócił do Mielca i podjął pracę w Zespole Szkół Rolniczych w Rzemieniu jako nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Od 1985 r. był na emeryturze. Działał w Towarzystwie Śpiewaczego „Melodia”. Wyróżniono go wieloma odznaczeniami. Zmarł w niedzielę (29.08).

Nie żyje Wilhelm Dudek - harcerz, żołnierz, nauczyciel
Wilhelm Dudek (1929-2021). Fot.: Encyklopedia Mielca.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.