Nie żyje Jan Płatek, przywódca strajku w WSK

Nie żyje Jan Płatek, przywódca strajku w WSK

Zmarł Jan Płatek, znany mielecki działacz NSZZ „Solidarność”. Był jednym z liderów strajków w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. O jego śmierci poinformował dziś (07.04) NSZZ „Solidarność”. Miał 77 lat.

Jan Płatek urodził się 8 grudnia 1943 r. w Dąbrówce Osuchowskiej. W 1961 r. ukończył Zasadniczą Szkołę Metalową w Mielcu, a w późniejszych latach kursy mistrzowskie w rzemiosłach ślusarz i frezer.
Pracę zawodową rozpoczął w 1961 roku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego jako blacharz. Następnie był monterem płatowców, a w latach 1965-1992 frezerem w Zakładzie Narzędziowym.

Równocześnie udzielał się w NSZZ „Solidarność”. Był współzałożycielem i przewodniczącym tego związku w Zakładzie Pomocy Fabrykacyjnych.

W 1992 r. został wybrany przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” WSK „PZL-Mielec” i pełnił tę funkcję przez pięć lat.

Był jednym z liderów strajku załogi WSK jesienią 1992 r. i po negocjacjach z zespołem rządowym 20 listopada podpisał protokół uzgodnień. Na jego mocy zawieszono akcję strajkową w WSK Mielec.

Reprezentował NSZZ „Solidarność” w pracach nad restrukturyzacją WSK Mielec i w przygotowaniach do utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu. Konsekwentnie odmawiał podpisania porozumień w sprawach zwolnień grupowych z WSK.
W 1999 r. przeszedł na zasiłek przedemerytalny, a cztery lata później na emeryturę. Dziś o jego śmierci poinformował Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.