Na Smoczce powstaje park, jakiego w Mielcu jeszcze nie było [ZDJĘCIA]
Na terenie dawnego wysypiska śmieci i przyległych do niego lasów, na mieleckim osiedlu Smoczka, powstają tereny rekreacyjne, jakich jeszcze w Mielcu nie było. Składają się na nie m.in.: ogród sensoryczny, plac zabaw i boisko do piłki nożnej. Koszt przedsięwzięcia to blisko 4 miliony złotych. Z nowego parku mielczanie będą mogli skorzystać już tej jesieni.

Wysypisko na Smoczce zostało wyłączone z użytkowania w 1997 r. Jego rekultywację zakończono osiem lat później. Teren nawieziono dwumetrową warstwą ziemi, na której wykonano wysiew roślin pionierskich, które bardzo szybko porastają glebę. Następnie zapadła decyzja o budowie tam parku.

Najpierw porządki

Powstał projekt ogrodu sensorycznego, czyli takiego, który mocno wpływa na zmysły wzroku, dotyku, węchu i słuchu. Koszt zadania oszacowano na blisko cztery miliony złotych. W ubiegłym roku miasto otrzymało na ten cel 85 procent dofinansowania unijnego. Inwestycję podzielono na kilka etapów.
Najpierw uporządkowano teren, w tym m.in.: przygotowano trasy pod budowę alejek żwirowych w lesie i wokół  czaszy wysypiska, rozwieszono budki lęgowe dla ptaków oraz domy-hotele dla owadów i małych ssaków dziko żyjących, powstała łąka kwietna, a także posadzono krzewy róży.

Widoki z czaszy wysypiska

Obecnie rozstrzygnięte są już przetargi na budowę alejek żwirowych i ścieżek z kostki brukowej oraz asfaltowego ciągu pieszo–jezdnego. Przygotowywane są także nasadzenia 300 drzew (w tym 60 iglastych), 3115 krzewów liściastych oraz ponad 3 tysiące krzewów róży.
Plac zabaw, który powstanie w ostatnim etapie, będzie miał charakter naturalny. Urządzenia będą z naturalnych materiałów: drewna akacjowego gładko szlifowanego, a nawierzchnia placu z piasku. Powstaną też m.in.: ścieżka bosych stóp, zjeżdżalnia linowa, ścieżki z przeplotniami i równoważniami, huśtawki dla dzieci niepełnosprawnych, „wróble gniazdo” oraz stacja meteorologiczna. Na czaszy dawnego wysypiska powstaną siedziska, z których będzie można podziwiać widok na całą okolicę.
Fot. UM Mielec
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.