Mielecki „bolszewik” jest tam gdzie jego miejsce. Na śmietniku historii

Mija rok odkąd z placu sprzed budynku Starostwa Powiatowego w Mielcu zniknął pomnik tzw. wdzięczności Armii Radzieckiej. Monument został zdemontowany i wywieziony na do muzeum, które w Rudzie Śląskiej prowadzi Fundacja Minionej Epoki.

Kontrowersyjny pomnik wybudowano w 1953 roku. Żelbetowa konstrukcja składała się z cokołu i ustawionej na nim figury sowieckiego żołnierza z mieczem, który na ramieniu trzymał dziecko. Na monumencie umiejscowiono tablicę z cyniczną i zakłamującą historię inskrypcją: „Chwała bohaterskiej Armii Radzieckiej – Wyzwolicielce Narodów (…)”.

Starania o usunięcie pomnika mieleckie środowiska patriotyczne czyniły od co najmniej 1989 r., jednak za każdym razem natrafiano na „opór materii”. Dopiero zmiana władzy w starostwie doprowadziła do pożegnania się raz na zawsze z symbolem sowieckiej dominacji.
– Większość społeczeństwa oczekiwała tego od nas. Niektórzy przez kilkanaście lat domagali się, by pomnik przenieść w inne, godne miejsce – twierdzi starosta Zbigniew Tymuła, który rok temu sprawnie i bezboleśnie przeprowadził operację usunięcia mieleckiego „bolszewika”.O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.