MIELEC. Kolejna wycinka drzew? Tym razem Aleja Niepodległości

Do Starostwa Powiatowego w Mielcu wpłynął wniosek o wydanie zezwolenia na wycięcie 33 drzew rosnących wzdłuż Alei Niepodległości. Ich usuniecie planuje Urząd Miasta.

Swoje plany magistrat argumentuje tym, że drzewa są już stare. Ich wiek szacuje się na 50-70 lat. W związku z tym są w złej kandy fitosanitarnej – na pniach oraz w koronach widoczne są liczne oznaki chorobowe w postaci ubytków wgłębnych, ran, wypróchnień, suchych gałęzi oraz konarów.

„Zły stan drzew”

Korony klonów zostały mocno zredukowane, podkrzesane do wysokości około 8-10 metrów. Udział prawidłowych dla gatunku koron nie przekracza zazwyczaj 50 procent.
W 2016 roku miasto zleciło wykonanie ekspertyzy stanu drzew posadowionych wzdłuż Alei Niepodległości. Objęte wnioskiem drzewa zostały zakwalifikowane do wymiany na przestrzeni pięciu lat. W ostatnim czasie doszło do uszkodzenia (złamania bądź wywrócenia) drzew zaliczonych do grupy „wymiana do 5 lat”, co sugeruje stale pogarszający się ich stan zdrowotny.

Jak zapowiada Jan Kłodowski, dyrektor Wydziały Ochrony Środowiska w starostwie, wniosek magistratu zostanie dokładnie „prześwietlony”: – Do wniosku dołączono analizę dendrologiczną, z której wynika, że drzewa są w złym stanie fitosanitarnym. Aktualnie postępowanie jest w toku, Mamy na uwadze, że drzewa te posiadają istotne walory krajobrazowe, jak również stanowią o mikroklimacie lokalnym. Tym samym ich usunięcie powinno następować, tylko w ostateczności, jeżeli inne zabiegi pielęgnacyjne zawiodą.

– Uważamy, że każda wycinka, jeżeli jest już konieczna, powinna zachodzić według określonego harmonogramu, który może być rozłożony nawet na kilka lat. Oczekujemy również, że za każde drzewo usunięte zostanie nasadzone nowe w tym miejscu niezwłocznie po usunięciu – dodaje.

Urząd Miasta chce rozłożyć w czasie operację wycinana drzew i zastąpienia ich nowymi do końca 2023 roku. W miejsce usuniętych klonów proponuje nasadzić nowe drzewa parkowe o formach alejowych, w liczbie 33 sztuk, o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 1 metra w przedziale 12–14 cm.
Materiał WIDEO
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.