Masowa wycinka drzew na Osiedlu Kazimierza Wielkiego wstrzymana




Wzbudzająca kontrowersje rewitalizacja Parku Leśnego przy ulicy Kazimierza Wielkiego została wstrzymana. Termin wydania przez powiat decyzji na wycinkę drzew, na którą nie zgadzają się mieszkańcy, został przedłużony do 30 września. Do tego czasu służby starostwa chcą zapoznać się z analizą ekspertów z dziedziny dendrologii i dokonać wizji lokalnej.

Założenia rewitalizacji parku mówią o pojawieniu się tam około 500 nowych drzew i ponad 10 tysięcy krzewów. Zanim tak się jednak stanie, spora część drzew w parku zostanie wycięta. Dlaczego?

Nie chcą karykatury parku

– Na wielu z nich pojawiły się grzyby i szkodniki. Innym problemem jest nadmierne zagęszczenie lasu, które nie pozwala na wzmocnienie się drzew zdrowych. W parku pojawiły się także gatunki obcego pochodzenia, które działają destrukcyjnie na swoje otoczenie. Dlatego muszą zniknąć. Nieuniknione jest także usunięcie drzew martwych – czytamy w komunikacie urzędu. Co na to mieszkańcy?




– Rewitalizacja zakłada wycinkę drzew: 186 kolidujących z inwestycją, 123 martwych, 657 w złym stanie i 1207 o tzw. małej wartości przyrodniczej. Nie pozwolimy z naszego parku zrobić karykatury, w której króluje beton. Nie zgadzamy się, aby zdrowe dorodne drzewa były wycinane na rzecz poszerzania alejek – protestuje Tomasz Bednarczyk, przewodniczący Rady Osiedla Kazimierza Wielkiego.

„Kropla drąży skałę”

Wygląda na to, że starostwo wsłuchało się w głos mieszkańców i wstępnie przesunęło termin wydania decyzji na wycinkę drzew do 30 września. Specjaliści m.in. z zakresu dendrologii analizują zarówno projekt usunięcia drzew, jak i  plan nasadzeń (m.in. pod kątem wprowadzenia do ekosystemu poszczególnych gatunków drzew i krzewów). Protestujący przeciwko wycince nie kryją satysfakcji:




– „Kropla drąży skałę”. Pisma, interwencje, reale działania, publikacje medialne i przede wszystkim wsparcie mieszkańców dają efekt – komentuje Tomasz Bednarczyk. – Temat wycinki zdrowych drzew w naszym parku będzie analizowany przez służby starostwa. Porozumienie jest blisko.




O Mielec Lokalnie 3126 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.