Lipa św. Jana Nepomucena piątym drzewem Europy

Lipa św. Jana Nepomucena piątym drzewem Europy

Zakończył się konkurs na Europejskie Drzewo 2021 roku. Reprezentująca Polskę lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej zajęła piąte miejsce, zdobywając 35 422 głosów.
Konkurs na Europejskie Drzewo 2021 roku wygrał tysiącletni dąb ostrolistny Lecina z Hiszpanii (104 264 głosów). Rośnie on w małym miasteczku Alto Aragón w hiszpańskiej Aragonii, liczącym zaledwie 13 mieszkańców. Nazywany jest drzewem czarownic. Legenda opowiada o czasach, kiedy czarownice zamieszkiwały pobliskie góry Guara. I to one miały tańczyć i świętować wokół tego dębu.

Drugie miejsce zdobył platan Curinga z Kalabrii we Włoszech, który rośnie nad morzem tyrreńskim.

Patron powodzian

Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej, która w 2020 roku wygrała krajową edycję konkursu, uzyskała prawie 35,5 tysiąca głosów. Żadne polskie drzewo w 11-letniej historii europejskiego plebiscytu nie dostało ich tyle. Wystarczyło to tylko na piąte miejsce.

W plebiscycie wzięło udział 14 drzew z 14 krajów Europy. Konkurs trwał przez cały luty i osiągnął rekordową liczbę 604 544 głosów oddanych przez internatów. Ogłoszenie wyników odbyło się w środę (17.03.) w systemie on-line.

Lipa św. Jana Nepomucena to samotnie rosnące od 150-170 lat na skraju pól drzewo.

Swoje imię otrzymało od patrona powodzian, który w jej pobliżu ma swoją kapliczkę. Jest przysadzista, posiada szeroką koronę, a najniższe konary łukowato przeginają się niemal do samej ziemi.
Lipę posadzono po to, aby dawała cień okolicznym rolnikom, a pszczelarzom pożytek. Jej korona zacienia około 400 metrów kwadratowych powierzchni, a więc można pod nią organizować duże wesele. To drzewo stanowi natchnienie dla artystów.
O Mielec Lokalnie 3107 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.