Koszt rewitalizacji mieleckiej kolei przekroczy dwieście milionów złotych
Rewitalizacja linii kolejowej nr 25 Padew Narodowa – Mielec – Dębica  będzie droższa niż zakładano. Pula 200 mln zł na ten cel okazała się niewystarczająca. Zarząd Województwa podjął więc decyzje o zwiększeniu tej kwoty. Inwestycja ma na celu przywrócenie na linii ruchu pasażerskiego i towarowego, a także uzyskanie tam prędkości 100-120 km/h. Prace mają ruszyć w przyszłym roku.

Koszt modernizacji linii nr 25 pierwotnie szacowano na 200 mln zł, z czego większość środków pochodzić miały jednak stanowić środki unijne. Tymczasem postępowanie przetargowe i złożone oferty wykazały, że środki te są niewystarczające.  Konieczne okazało się zwiększenie zakładanych kosztów kwalifikowanych o 38 mln zł. Wzrosła również wartość dofinansowania o 32,3 zł.
Tak też, decyzją Zarządu Województwa, się stało. – To bardzo oczekiwana inwestycja dla regionu – podkreśla marszałek Władysław Ortyl. – Linia nr 25 jest ważna dla gospodarczego rozwoju województwa. Łączy ze sobą dwie strefy ekonomiczne: mielecką i tarnobrzeską. Jeśli chcemy przerzucić część transportu z naszych dróg na tory, ta linia będzie w tym bardzo pomocna. Cieszę się, że po wielu latach zacznie się remont, o co wspólnie z europosłem Tomaszem Porębą zabiegamy – dodaje.

W ramach projektu inwestor, czyli  PKP PLK S.A., chce przede wszystkim poprawić parametry techniczne pod kątem uruchomienia na linii regionalnego ruchu pasażerskiego i towarowego i uzyskania tam prędkości maks.100-120 km/h. W tym celu m.in. zostanie wymieniona nawierzchnia torów, przebudowie ulegną również perony, stacje i przystanki. Po rewitalizacji linia nr 25 ma połączyć Mielec z trasą kolejową biegnącą przez Rzeszów-Dębicę-Kraków do Warszawy, i dalej na północ Polski.
Przedsięwzięcie to jest skoordynowane też z planami budowy w Woli Baranowskiej terminalu przeładunkowego, co za pomocą istniejącego tam szerokiego toru ma wzmocni wymianę handlową ze wschodem Europy. – Wierzę, że zmodernizowana linia nr 25 przyspieszy rozwój tego obszaru i podniesie jakość życia jego mieszkańców – mówił europoseł Tomasz Poręba.
O Mielec Lokalnie 3117 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.