Klienci banku PBS zostali odcięci od pieniędzy. Dotyczy to też Mielca

Działalność Podkarpackiego Banku Spółdzielczego została tymczasowo zawieszona. Ma to związek z jego przymusową restrukturyzacją. To oznacza, że klienci zostali odcięci od swoich pieniędzy. Problem ten dotyczy również mieszkańców Mielca, gdzie PBS ma dwie placówki, przy ulicach: Jagiellończyka (oddział operacyjny) i Głowackiego (punkt obsługi klienta).

Ze względu na złą sytuację kapitałową Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku dziś (17.01) Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął nad nim kontrolę i wyznaczył administratora.
Wznowienie we wtorek

Odbywa się z użyciem banku pomostowego – Banku Nowego BFG S.A., instytucji o kapitale 100 mln zł. W ten weekend zostanie do niej przeniesiona wydzielona część PBS, które obejmuje między innymi wszystkie depozyty klientów detalicznych i mikrofirm, co ma zapewnić im bezpieczeństwo.

Obsługa klientów PBS, ze względu na techniczne wymogi związane z przeniesieniem działalności do Banku Nowego BFG S.A., zostaje czasowo zawieszona. Oznacza to przerwę techniczną w serwisach bankowości internetowej i mobilnej, oraz w oddziałach banku. Nie będą też działać karty i bankomaty.

Wznowienie obsługi klientów planowane jest na wtorek (21.01). Od tego dnia klienci banku będą obsługiwani tak jak do tej pory. Będą mieli dostęp do swoich oszczędności przez wszystkie kanały: bankowość internetową i aplikację mobilną, a oddziały banku będą czynne w normalnych godzinach pracy. Będzie można również skorzystać z kart i bankomatów banku PBS.
Co z pieniędzmi?

Klienci detaliczni (indywidualni) banku PBS, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także mikrofirmy zachowują swoje środki w całości. Wyjątkiem od tej zasady są nieskapitalizowane, czyli naliczone ale jeszcze niezaksięgowane na koncie odsetki od kwot przekraczających limit gwarancji BFG. Do nowej instytucji przenoszone są także kredyty

BFG tłumaczy, że powodem podjęcia decyzji o przymusowej restrukturyzacji PBS w Sanoku było zagrożenie jego upadłości. Nie było przesłanek wskazujących, że to niebezpieczeństwo we właściwym czasie uda zażegnać. Alternatywą dla przymusowej restrukturyzacji była upadłość tego banku. Więcej informacji o procesie przymusowej restrukturyzacji PBS można znaleźć TUTAJ.
O Mielec Lokalnie 3117 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.