DULCZA WIELKA. Powstała, by dawać cień rolnikom, została drzewem roku

Lipa św. Jana Nepomucena piątym drzewem Europy

Lipa Świętego Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej została Drzewem Roku 2020 w konkursie Klub Gaja. Nie byłoby tego, gdyby nie mobilizacja lokalnej społeczności. Dzięki temu, po bardzo zaciętej rywalizacji, lipa z małej wioski uzyskała 15346 głosów.

Do finału konkursu zakwalifikowało się 16 drzew z nadesłanych ponad 80 zgłoszeń. Internauci oddali 42 506 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano blisko 200 000 odsłon.
„Dziękujemy!”

Walka o zwycięstwo w konkursie na drzewo roku trwała we wtorek (30.06) do północy. Ostatecznie wygrało drzewo z Dulczy Wielkiej zdobywając 15 346 głosów. Nie co mniej, bo 14 902 głosy uzyskała Sosna Falenicka z Warszawy. Trzeci byli Smutni Bracia z Sosnowca (4043 głosów).

Statuetka Drzewa Roku 2020 trafi w ręce przedstawicieli Ligi Ochrony Przyrody Okręgu Podkarpackiego,  którzy zgłosili drzewo do konkursu, a także do właściciela działki, na której rośnie drzewo. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 9 października w Warszawie.

Dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na Lipę św. Jana – mieszkańcom gminy Radomyśl Wielki, powiatu mieleckiego, Podkarpacia, Polski, a nawet rodakom z zagranicy, za udostępnianie informacji o głosowaniu na naszą lipę. Dziękujemy za wszystkie inicjatywy związane z promocją konkursu – podkreśla Krzysztof Babiarz, rzecznik Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.

Cień dla rolników

Lipa św. Jana Nepomucena to malownicze, samotnie rosnące od 150-170 lat na skraju pól drzewo. Swoje imię otrzymało od patrona powodzian, który w jej pobliżu ma swoją kapliczkę. Jest przysadzista, posiada szeroką koronę, a najniższe konary łukowato przeginają się niemal do samej ziemi. W krajobrazie typowo rolniczym, pozbawionym większych kompleksów leśnych, a nawet okazalszych drzew, jest swego rodzaju rodzynkiem. Posadzono ją, aby mogła dawać cień rolnikom.
Korona drzewa zacienia ok. 400 mkw. powierzchni, a więc można pod nią organizować duże wesele. Lipa od lat stanowi natchnienie dla lokalnych artystów (są jej obrazy i wiersze sławiące jej piękno). W lutym 2021 r. będzie reprezentowała Polskę w plebiscycie Europejskie Drzewo Roku!
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.