Dlaczego amerykańscy żołnierze opuścili Mielec?

Na lotnisku powstaje potężna baza wojsk amerykańskich

Wielu mieszkańców nie może zrozumieć, dlaczego amerykańscy żołnierze opuścili Mielec. Są też tacy, którzy obwiniają za to magistrat. Można było o tym usłyszeć także na ostatniej sesji Rady Miasta.

Żołnierze USA Army pojawili się nad Wisłoką tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W lutym 2022 roku na terenie lotniska rozpoczęło budowę specjalnej bazy wojskowej. Ściągnięto ciężki sprzęt oraz całą infrastrukturę plus kilka tysięcy osób.
Amerykanie napędzali miejscową gospodarkę i także udział w wielu lokalnych przedsięwzięciach, w tym w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Wszystko ma jednak swój koniec. Miesiąc temu prezydent Jacek Wiśniewski oficjalnie pożegnał 101. Dywizji USA

Przeprowadzki amerykańskich żołnierzy z Mielca w inne miejsca nurtuje jednak wielu mielczan. Grzegorz Ziomek, wiceprzewodniczący Rady Miasta, zasugerował wręcz, że to była wina magistratu.

– W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, że nie doszło do porozumienia między miastem i armią – oświadczył na ostatniej sesji Rady Miasta.

– Dlaczego nie udało nam się porozumieć z wojskiem amerykańskim, które z informacji jakie otrzymujemy, chciało w dalszym ciągu stacjonować u nas? Z tego co słyszymy, wojsko przenosi się na prywatne tereny rolne około 35 km od Mielca, a nam się nie udało z nimi porozumieć. Jaka była tego przyczyna – dociekał Ziomek.
Prezydent nie krył zdziwienia takimi sugestiami.

– Aż się uśmiechnąłem, jak padło stwierdzenie, że nie chcieliśmy, by amerykańscy żołnierze tu stacjonowali. Wybrzmiało to tak, że się nie dogadaliśmy. Nie wiem, co odpowiedzieć, bo akurat współpraca z wojskiem USA układała się nam bardzo dobrze. Spotykaliśmy się na operatywkach cotygodniowych, rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie i w Polsce – wyliczał. 

– Chcieliśmy im stworzyć takie dobre warunki, żebyśmy byli dobrymi sąsiadami. Jestem przekonany, że udało nam się to zrobić, bo spotykając się z dowództwem, pochlebnie każdy wypowiadał się na temat miasta, infrastruktury, możliwości. Nigdy nie było stwierdzenia, że oni tutaj nie chcą z nami przebywać, że nie możemy się porozumieć. Skąd więc takie zarzuty? Nie wiem. Ale na pewno są one krzywdzące.

– Jeśli do przestrzeni publicznej takie informacje docierają, to jestem przerażony. Jeśli to jeszcze pada z ust radnego, to chcę wiedzieć, skąd takie informacje – irytował się Wiśniewski,
Jego zdaniem powodem opuszczeniu Mielca przez armię amerykańską mogły być koszty.

– Dwa obiekty militarne w odległości 50 km od siebie, myślę tutaj o Jasionce i Mielcu. Najwyraźniej stwierdzili, że nie mogą tego utrzymywać i wynajmą działkę – sugerował.
O Mielec Lokalnie 3110 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.