„Cygańskie nieroby”. Rasistowskie napisy w Mielcu

Rasistowskie napisy na terenie Mielca

Na budynkach przy ulicy Biernackiego i na zjeżdżalni na Górce Cyranowskiej pojawiły się rasistowskie napisy. Są to między innymi: „Cygańskie nieroby, wstęp wzbroniony”, „Cygan cwaniakuje i w barakach się bunkruje”.

Według nieoficjalnych informacji wszystko zaczęło się od zdarzenia w Parku Leśnym. W czwartkowe (03.06) popołudnie do 16-letniego chłopaka z kilkuosobowej grupy miał podejść nastolatek narodowości romskiej i uderzyć go w twarz, łamiąc mu dwa zęby.
Sytuacja została zarejestrowana przez monitoring. napastnik został ustalony, a sprawa trafiła do Sądu Rodzinnego. Jak się dowiadujemy, to nie jedyny taki incydent w tej części miasta. Młodzi mielczanie mówią, że nie czują się bezpiecznie w Parku Leśnym.

Prawdopodobnie konsekwencją tego zdarzenia było pojawienie się antyromskich napisów. Dwa z nich są na murach budynków przy ulicy Biernackiego a jeden na zjeżdżalni dla dzieci na Córce Cyranowskiej. „Cygańskie nieroby, wstęp wzbroniony”, „Cygan cwaniakuje i w barakach się bunkruje” – to tylko jedne z nich. Ustaleniem wandali zajmuje się policja.

Ewentualnemu sprawcy bądź sprawcom zniszczeń grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Część rasistowskich napisów została już zamalowana.
Według oficjalnych statystyk populacja mieleckich Romów wynosi ponad pół tysiąca osób. Przez lata zamieszkiwali głównie baraki na Miasteczku Młodego Robotnika. Obecnie można ich spotkać także w blokach socjalnych przy ulicy Inwestorów.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.