Budżet rewitalizacji mieleckiej kolei wzrósł do 270 milionów złotych
W Mielcu trwa rewitalizacja linii kolejowej nr 25. Dzięki niej za rok mamy pojechać pociągiem do Dębicy z prędkością 120 km/h. Zakres prac jest bogaty i będzie jeszcze większy, bo  zwiększono środki na ten cel o 13,5 mln zł. Dzięki temu obsługa przeładunkowa zostanie przeniesiona na stację Rzochów. Zniknie też kładka dla pieszych, ale za to powstanie tunel.

Dzięki realizowanej rewitalizacji linii nr 25 przebudowanych zostanie 32 km torów z Mielca do Dębicy. To samo czeka perony w: Mielcu, Rzochowie, Wojsławiu, Pustkowie, Rzemieniu, Przecławiu, Dąbiu, Kochanówce i Pustyni. Generalny remont dotknie aż 40 przejazdów kolejowych. I to nie wszystko.

Tunel zamiast „ślimaka”

Koszt przedsięwzięcia planowano na ok. 257 mln zł, ale na pewno będzie ono wyższe. Już zdecydowano o zwiększeniu tej puli o 13,5 mln zł. Dzięki temu powstaną dwa przejścia podziemne. Jedno z nich połączy ulice Drzewieckiego i Jagiellończyka. Dotychczas w tym miejscu mieszkańcy przechodzili przez przejście na torach w kształcie ślimaka (stąd jego nieformalna nazwa). Pierwotnie trakt ten miał zostać zlikwidowany, bo nie spełniałby on przepisów przy planowanym zwiększonym ruchu pociągów.
Likwidacja przejścia oznaczałaby duże utrudnienia i konieczność nadłożenia spaceru aż do przejścia podziemnego w okolicach dzisiejszego dworca. Udało się jednak wyasygnować dodatkową kwotę. Koszt budowy tego tunelu to ok. 4 mln zł – mówi Tomasz Leyko, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas bardzo ważne, dlatego chcieliśmy, aby przy okazji remontu linii nr 25 to przejście pozostało – podkreśla Władysław Ortyl, marszałek województwa. – Niedaleko jest szkoła. W związku z tym ze „ślimaka” korzysta młodzież. Infrastruktura kolejowa po modernizacji ma służyć lata, a w późniejszym okresie budowa takiego tunelu byłaby prawie niemożliwa.

Zniknie kładka nad torami

Dzięki zwiększeniu budżetu rewitalizacji linii nr 25 będzie możliwe przeniesienie obsługi przeładunkowej na stację Rzochów. Ma to zdecydowanie poprawić estetykę terenów kolejowych w Mielcu oraz komfort podróżnych. – Przeniesienie przeładunku związane jest z likwidacją rampy przeładunkowej i toru nr 9 oraz modernizacją stacji w Rzochowie, a to łącznie ma kosztować ok. 5 mln zł – wyjaśnia Tomasz Leyko.
Dodatkowa pula trafi też na rozbiórkę kładki nad torami. Ponadto w opracowywanej dokumentacji dla odcinka Padew Narodowa – Mielec ujęta zostanie bocznica na stacji Chorzelów.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.