Mammobus stanie na Placu Armii Krajowej

Mammobus stanie na Placu Armii Krajowej

W środę (24.11), w godzinach 11-17 na Placu Armii Krajowej w Mielcu stanie mammobus. Mieszkanki miasta i okolic będą miały w nim możliwość bezpłatnego zbadania się.

Skąd mammobus w Mielcu? To efekt Programu Profilaktyki Raka Piersi skierowany do pań w wieku od 50 do 69 lat. Jego założeniem jest przebadanie jak największej populacji Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie.
Celem jest obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Europy.

Dotychczasowe wyniki realizacji programu nie są satysfakcjonujące. Mimo tego, że  mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia. I mimo również tego, że jest najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat.

W tym roku z bezpłatnych badań skorzystało zaledwie niewiele ponad 34 procent uprawnionych pań.

Tymczasem wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 procent gwarancji powrotu do zdrowia.

Mammografia pozwala na wyłapanie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju. Wtedy kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych.
Mammobus w Mielcu

Stąd akcja bezpłatnych badań w Mielcu. Mobilna pracownia mammograficzna stanie na Placu Armii Krajowej w środę (24.11), w godzinach 11-17.

Natomiast dwa tygodnie później, 7 i 8 grudnia w tych samych godzinach mammobus pojawi się na parkingu przy dawnym TESCO, przy ulicy Żeromskiego.

W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które posiadają ubezpieczenie i nie miały mammografii  przez dwa lata. Albo te, które są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie roku miesięcy.

Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Rejestracja odbywa się pod nr tel. 58 666 24 44 lub na tej stronie. W celu weryfikacji przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty.
Na badanie trzeba zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie wykonano ich w pracowni LUX MED. W trosce o bezpieczeństwo personelu, pacjentki winny podjąć środki ochrony sanitarnej. Ma to związek z COVID-19.

Mammobus stanie na Placu Armii Krajowej
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.